Caert-Thresoor 2010-2 torium heeft kunnen samenstellen.22 Dit komt wel overeen met de constatering dat tot dusver weinig over hem is gevonden in de periode 1794-1800. Het is genoegzaam bekend dat er, gelet op de Franstalige namen op de minuutplans, vele landmeters van Franse komaf aan de ver vaardiging van deze plans hebben gewerkt. Maar uit de handtekeningen van de landmeters op de minuutplans blijkt dat ook Nederlandse landmeters daaraan hebben meegewerkt die vóór de Franse tijd waren opgeleid. Zo kon worden vastgesteld dat Sorg al in 1794 zijn landmetersadmissie gekregen had en na de oprichting van het Kadaster als landmeter in dienst getreden was. Sorg overleed te Zwolle op 51-jarige leeftijd op 16 oktober 1827 na een werkzaam bestaan als een landmeter die naast zijn kadastrale leiding gevende taak nog tijd kon vrij maken om voor externe relaties allerlei kaarten te (doen) ver vaardigen. Na zijn heengaan en het overlijden van zijn vrouw Frederica Sorg te Arnhem op 31 januari 1831 bleek dat van hun vijf zonen er drie officier waren.23 Ten slotte: onlangs verscheen bij het Kadaster het boekje "Mijnheer de Landmeter", naar aanleiding van het project digitalisering van veldwerken en hulpkaarten.24 Het bleek dat talloze landmeters bij het schetsen van de veld werken als hobby ook tekeningen van gebeur tenissen, topografie of namen hadden hadden ingetekend, zoals de ook oud-Almelose collega Tj. Fijlstra dat destijds deed door op de veld werken van metingen in het merengebied van Friesland zeilbootjes te tekenen én namen te vermelden (zie bladzijde 35 van genoemd boekje). Overeenkomstig hiermee zou ook de naamgeving van de grenspalen naar namen van landmeters op de schetsen door landmeter C. de Haan als een dergelijke hobby kunnen worden gekenschetst. Overigens is door het ontbreken van voldoende gegevens niets geschreven over de eerder genoemde kadaster landmeters De Geus en De Haan. Maar al met al is het toch wel erg zeldzaam dat in de nabijheid van mijn zwemplaats van 65 jaar geleden eerder grenspalen naar de landmeters De Haan en Sorg werden vernoemd; en dat bovendien de namen van mijn verre verwanten "Heetbrink" en "Hofstee" in de grensbeschrij- vingen van het proces-verbaal voorkomen. Uitgave 2010-2 van het tijdschrift Caert-Thresoor bevat onder meer de volgende bijdragen: Kaart van het bisdom Utrecht: wetenschappelijke waarde van de oudste gedrukte kaart van Nederland, door Roeland Emaus; De Russische vertaling van de tekst van de Mercator-Hondiusatlas uit 1613, door Nikolay Komedchikov; Günter Schilders Monumenta Cartographica Neerlandica VUT. een kaartgebruiksanalyse, door Feijan Ormeling. Verder wordt de rubriek Kaartencollecties in Nederland voortgezet met die van de Bibliotheek Wageningen UR. Algemene informatie: www.maphist.nl/ct. Mijnheer de Landmeter" 22 P.S.Teeling, Landmeters voor de kadastrering van Nederland, Apeldoorn 1984 23 Informatie Historisch Centrum Overijssel 24 'Mijnheer de Landmeter', Apeldoorn z.j. (2009) 117

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 27