Historisch nieuws een strandpaal zindert boven de horizon: hier een gekleurde bal In "Freed", de vrij dagsbij lage van de Leeuwarder Courant over literatuur en kunst van 12 juni 2010, werd onder de titel "Een verrassende Loman" een halve pagina gewijd aan de tentoonstelling "de Wadden en Jan Loman" in Harlingen. Wijlen Jan Loman (1918-2006) was een noordelijke kunstenaar, die onder andere bekend werd door het door hem ontworpen logo van de Vereniging tot Behoud van de Waddenzee. Zoals gezegd werden over de Wadden in Harlingen met name zijn haiku's op acrylplaten geëxposeerd. Een proeve van een van deze haiku's, waaruit een relatie zou kunnen blijken met het eerder genoemde logo, is als afbeelding 2 afgedrukt. Maar Jan Loman was voor vele eigenaren in de omvangrijke Friese ruilverkavelingen Garijp - Wartena, Koningsdiep en O. en W. Dongeradeel, die in de tweede helft van de vorige eeuw werden uitgevoerd, een bekende verschijning als projectleider en landmeter-deskundige. Na tijdens de oorlog nog in 1941 zijn studie in Delft te hebben afgerond en een onderduikperiode in Eemewoude vertrok hij in 1945 als oorlogs vrijwilliger naar Engeland en daarna naar Ned. Indië, waar hij nadien werkte als onder andere kadasterlandmeter in Batavia, Palembang en Timor. In Batavia was hij penningmeester van de Vereniging van Landmeters in Ned. Indië. Terug in Nederland werkte Jan Loman bij de Landmeetkundige Dienst van het Kadaster te Arnhem en nadien vanaf 1 mei 1958 tot aan zijn pensionering als landmeter-deskundige in noordelijke ruilverkavelingen, met als stand plaatsen Groningen (woonplaats Haren) en Leeuwarden (woonplaats Beetsterzwaag). In genoemde Ilmctie gaf hij leiding aan het ont werpen van vele nieuwe kavelindelingen. De geografische weergave van de rationeel ont worpen kavels in kleuren en lijnen zou met een knipoog een relatie kunnen hebben met de geometrische abstracte en grafische weergave van zijn kleurrijke kunstwerken. Hij bevestigde dat in een laatste interview, waar hij wees op de overeenkomsten van de meetkundige elementen van de moderne kunst en zijn eigen wiskundige denkwijze. Voor iedereen was zijn kruist te bewonderen van 12 juni tot 31 juli 2010 in Galerie De Vis te Harlingen. Ook nadien was en Vakhistorie in Geo-Info In Geo-Info 2010-9 verscheen van dr. Henk Deys 'Digitalisering van de kadastrale Veld werken en Hulpkaarten - teloorgang van historisch erfgoed?' De bijdrage tekent ook de buiten het Kadaster aanwezige deskundigheid inzake kadastraal erfgoed en het gebruik daar van. (Adri den Boer) Afb. 1. Fragment van een kadastrale Hulpkaart (Geo-Info 2010-9) Een verrassende Loman Afb. 2. Haiku van Jan Loman 118

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 28