is een aantal van zijn kunstwerken te bekijken in Kunstruimte Wagemans te Beetsterzwaag, als mede in museum Belvedère te Oranjewoud. Sinds 2009 hangen in het gemeentehuis van Ridderkerk negen grote wandkleden waarop verschillende oude lokale landmeterskaarten zijn afgebeeld. De kleden zijn gemaakt in het Audax Textielmuseum in Tilburg. Het grootste kleed meet 4,40 x 1,62 meter. Van 4 juni tot en met 3 juli 2010 was er in de Oudheidkamer in Ridderkerk naar aanleiding hiervan een expositie 'Ridderkerk op kaart en kleed'De tentoonstelling werd georganiseerd door de stichting Oud Ridderkerk en het Gemeentearchief van Rotterdam. De (kopie-) kaarten kwamen uit dat Gemeentearchief, het Nationaal Archief (NA) en het Waterschaps huis Hollandse Delta in Ridderkerk. Originele toppers waren drie (kleinere) van de negen kleden uit het gemeentehuis. Het ging om kleden met afbeeldingen van kaarten van Rijsoord van de landmeter Matthijs van Nispen uit het NA, nummers 2176A-C uit de catalogus Hingman. Merendeels als papieren kopie prijkten er kaarten van de 16de tot de 20ste eeuw, te beginnen met die van landmeters als Matthijs Janszoon Been en Jan Potter. Hoewel landmeetkundige instrumenten vast via de stichting De Hollandse Cirkel hadden kunnen worden geleend, volstond men met (goede foto's van instrumenten uit het Waterschaps huis Hollandse Delta: sextant, kompas en waterpasinstrumenten. (Hun sextant van Spencer Browning Co van 1850 bleek een (Henk Holsbrink) Schilderij uit 1671 met Hollandse Cirkel Op 4 maart 2010 ging de volledige collectie van het Amsterdams Historisch Museum (70.000 objecten) on line. In het depot bleek zich een schilderij uit 1671 te bevinden van Barend van Lin (ca. 1641-1705) met zijn jongere broer en zijn toekomstige zwager door Michiel van Musscher (1645-1705), inv. nr SA 35787. De webstek collectie.ahm.nl vermeldt: "Op hun reizen naar verre en vaak onbekende gebieden hadden zeelieden betrouwbare kaarten en instrumenten nodig om hun koers en positie te bepalen. Dat laatste deden ze aan de hand van de stand der hemellichamen. De sterrenkunde en de cartografie namen in de 17de eeuw dan ook een hoge vlucht. De hier afgebeelde persoon houdt zich bezig met sterrenkunde en cartografie, omringd door wetenschappelijke instrumenten. Op de kast en op de tafel staan globes. Links op de grond een tellurium; daar kon men mee laten zien welke bewegingen de aarde maakt. Uiterst rechts vooraan een astrolabium (voor sterrenkundige en geografische metingen), daarnaast een kwadrant en een Hollandse Cirkel." (Adri den Boer) Ridderkerk op kaart en kleed' Afb. 3. Michiel van Musscher, Barend van Lin e.a. met instrumenten, 1671 (foto AHM) Afb. 4. Wandkleden met de kaarten 2176A en B uit de Catalogus Hingman (NA) op de expositie in de Oudheidkamer te Ridderkerk (foto Adri den Boer) 119

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 29