weggefuseerd waterschap in 1997 over gedragen te hebben gekregen van Rijkswater staat!) De officiële opening van de expositie vond plaats door de Rotterdamse gemeentearchivaris Jantje Steenhuis. Daaraan voorafgaand had medewerker Guus van Veldhuizen van haar dienst een prima presentatie: 'Het draait om de driehoek'. Aan de orde kwamen de ontdekking van de sinusregel door Nasir al Din al Toesi (1201-1274), de driehoeksmeting van Gemma Frisius (1508-1555), het driehoeksnet van Cornelis Krayenhoff (1758-1840), maar ook RD en GPS. Van de Dordtse landmeter Matthijs van Nispen (1628-1717) werd niet alleen aangehaald dat hij 'De Beknopte Land- meet-Konst' schreef, maar ook dat hij voor de kaarten van de tiendblokken bij Rijsoord - die dus op de kleden kwamen - niet eens heeft gemeten. Van Nispen verantwoordde dit er netjes op: 'Dit Caertie is bij mijn onder ges (chreven) na 't gesigt en waerheijt dogh sonder mate opgestelt.' Van 9 april tot 17 september 2010 was er in het Forumgebouw van de Bibliotheek Wageningen UR een expositie 'W02 luchtfoto's toen nu'. Een van de unieke speciale collecties van de Bibliotheek betreft ca. 94.000 luchtfoto's uit de Tweede Wereldoorlog, gemaakt door de ge allieerde strijdkrachten tijdens de bevrijding van Nederland, 1944-1945. Deze collectie wordt momenteel met subsidie van het Ministerie van VWS gescand in het kader van het programma Erfgoed van de Oorlog. In dit herdenkingsjaar besteedde de tentoonstelling aandacht aan het gebruik toen: de militaire luchtfoto-interpretatie in jaren 1939-1945 en met name van de luchtfoto's van Wageningen en omgeving, van Grebbeberg tot Operatie Market Garden. De waarde van de collectie was te zien in het naoorlogse gebruik van de luchtfoto's voor een verscheidenheid in onderzoek naar bodem- en landgebruik, archeologie, landschap en cultuurhistorie. De luchtfoto's worden ook gebruikt voor het opsporen van blindgangers, explosieven en andere risicofactoren. (www.4en5meiwageningen.nl) 'The second collection consists of about 1500 photographs taken by the Survey Department of Public Works and Water Management in September 1939. They cover the defence line 'Grebbelinie' in the Dutch provinces Gelder land and Utrecht on a scale of 1 10,000.' Dat zegt de webstek library.wur.nl verder over foto's uit W02. Caert-Thresoor 2010-2 haalt dit bezit, dus afkomstig van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, ook aan in de rubriek 'Kaartencollecties in Nederland'. Inzake andere luchtfoto's van die dienst, waar van nr 2010-2 (p. 73) meldde dat deze collectie sinds de opheffing van de TDN-bergplaats in Emmen gratis is opgeborgen in een fruitschuur in Spaubeek, is nieuws dat bedoeld fruitbedrijf van de ouders van een DID-medewerker te koop staat.... Wie een mooi Amersfoorts) voorbeeld wil bekijken van gebruik van historisch foto- grammetrisch opnamemateriaal, zie: h ttp ://weblab.ab-c.n 1/stereol uchtfotos. In september is het Fortenmaand in de Nieuwe Hollandse Waterlinie. Het Leege Land is de hele maand actief in de waterlinie, met publieke en besloten activiteiten. Op 25 september is Het Leege Land nog aanwezig bij de officiële opening van het gereconstrueerde inundatie- gebied Molenkade in Culemborg. In de rol van Kraijenhoff geeft het Leege Land uitleg over de waterlinie en speciaal de inundatiegebieden daarin. (Adri den Boer 'W02 luchtfoto's toen nu' ...en andere luchtfoto's (Adri den Boer) Landmeten in Fortenmaand 2010 (www. hetleegeland. nl) Aanschaf instrumenten Het Leege Land 'Het Leege Land heeft eindelijk een leverancier gevonden van goede replica-instrumenten. Dat maakt het mogelijk meer en grotere workshops te geven, waar alle deelnemers met historische instrumenten kunnen werken. Tot nu toe werkten we in de lessen en workshops met originele instrumenten. Vanwege de kwetsbaar heid van die originelen, moesten we het gebruik ervan beperken. Nu zijn er dus ook replica's die zo goed zijn aangepast, dat we ze kunnen gebruiken alsof het originelen zijn. Het betreft hoekmeters, zoals de afgebeelde vizier- 120

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 30