Varia: waterpasinstrument Throughton Rimms kompas en hoogtemeters, zoals replica's van originele negentiende-eeuwse waterpas instrumenten.' Het hierbij afgebeelde vizier kompas is geen replica van een origineel, maar een nieuwe met de identieke werking van een goed vizierkompas van weleer en daarom geschikt voor de bedoelde activiteiten. (www. hetleegeland. nl) 'Neuop Intergeo Op het congres Intergeo in Keulen is op 7 oktober n.m. een nieuwe sessie 'Historische Vermessung' o.l.v. Dipl.-Ing. Frhr Ingo van Stillfried (Förderkreis Vemiessungstechnisches Museum, Dortmund). Er zijn drie lezingen. (www. intergeo. de) Afb. 5. Nieuw vizierkompas voor workshops (foto Het Leege Land) 'In oktober 2009 was ik aan het waterpassen voor een deformatiemeting tbv de aanleg van een 48" Gasunie-leiding, langs de bebouwing, gelegen aan de Parallelweg te Sliedrecht. Daar raakte ik in gesprek met een bewoner, dhr van Bers. Deze man vertelde dat hij zijn vader vroeger moest helpen bij het waterpassen. Hij Afb. 1. Throughton Simms dumpy level in de tuin (foto Pierre Driel) moest de baak vasthouden. Deze man vertelde dat hij het oude waterpastoestel van zijn vader nog steeds had. Zijn vader was ing. J.A. van Bers, als civiel-ingenieur (weg- en waterbouw) is hij jarenlang voorzitter geweest van het Niria. Hij ging zijn huis in om even later weer terug te komen met een houten kistje (origi neel). Hij zetje het kistje op de grond, deed het open en mijn mond viel open van verbazing want er zat een heel oud waterpastoestel in.' Dat was de aanzet van een artikel over de aan koop in 2010 van een Throughton Simms waterpasinstrument door Pierre Driel in het laatste nummer van het bedrijfsblad De Lens van Facto Geo Meetdienst. Throuhton Simms ontstond in 1826 en fuseerde in 1922 met Thomas Cook uit York. De naam werd toen Cook, Throughton Simms en dit instrument is dus van voor 1922. Verdere tips gaf Henri Pouls al dumpy level van na 1900 vanwege de drie i.p.v. vier stelschroeven'maar blijven welkom: pierre@driel.org. 121

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 31