Varia: van mergelgroeveliefhebber Jacques klein gedeelte van de figuratie ontbreken. De kaarten zijn niet noordgericht, een noordpijl ontbreekt. Ook een overzichtskaart is (nog) niet aanwezig (daarom is de schrijver van deze recensie nu maar begonnen om de ligging aan te geven met als ondergrond een topografische kaart van dat gebied uit 1904, op schaal 1: 25.000. Toekomstige kopers kunnen daarvan een exemplaar krijgen, alsmede degenen die al een atlas hebben aangeschaft.) In het tekstboek van het boek over Gennep is een uitgebreide voorgeschiedenis opgenomen van de strijd tussen de machthebbers in Berlijn, en de "stenden in het Hertogdom Kleef, die fel tegen de kadastrering waren. Deze toe lichting is uiteraard toegespitst op de regio Gennep, maar het zal in de rest van het Hertog dom wel niet anders zijn geweest. Het tekstboekje van Leuth en Kekerdom is voor een klein gedeelte daaraan ontleend. Verder staan de eigenaren met hun bezittingen binnen het gebied in tabellen aangegeven met de ver wijzing naar het kaartnummer, en de perceels nummers. Verder een artikel over "De Geërfden van de Veldroeyen in Kekerdom", die in 1880 hun gezamenlijk bezit bij akte van scheiding en deling moesten verdelen. Al met al is deze nieuwe atlas zeer de moeite waard! En als ik zelf in het gebied zou wonen, zou ik ook zeker het boekwerk over de regio Gennep aanschaffen. 'Opschrift van een landmeter in de Lacroixberg (Zichen-Zussen-Bolder). Naer Maestrigh1752 naer sichgen h.„. pilaar Bij eigendomsgeschillen maakte men vroeger ook al gebruik van een officieel persoon om het geschil te regelen. In dit geval bepaalt een landmeter dat alles ter linkerzijde van het land- meters-merkteken van het opschrift behoort tot Maastricht, en de rechterzijde tot Sichen.' (www.berglopengeschiedenisondergronds. blogspot.com) NB. In het boekwerk over de regio Gennep wordt er enkele malen over gesproken, dat de landmeters die werden ingezet voor het Kleefs Kadaster, bekend moesten zijn met het principe van de driehoeksmeting o.a. op blzn. 15, 33, 36 en 38, waarbij naar archiefstukken en een boekwerk wordt verwezen. Het verbaast mij daarom, dat er op de kaarten geen ruitennet is aangebracht, er staan ook geen driehoeks- punten en meetlijnen op de kaarten aan gegeven. Of zijn dit allemaal kopie-kaarten, en staan de meetlijnen wel op de kaarteerbladen aangegeven? Een onderwerp om later verder uit te zoeken. Jan Stehouwer 124

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 34