Tentoonstelling 'De Koperen Knop Reacties In het Museum De Koperen Knop in Hardinx- veld-Giessendam wordt tot en met zaterdag 13 november 2010 een expositie gehouden met als titel "De Polders". Omdat de organisatoren van de tentoonstelling beseffen, dat er voor het tot stand komen van polders, en later voor het beheer er van, veel meetwerk is verricht, heeft men contact opgenomen met het Kadaster museum in Arnhem, 0111 enkele meet instrumenten en kaartmateriaal voor duur van de expositie in bruikleen te kunnen krijgen. Men kreeg onder andere in bruikleen: 2 kadastrale verzamelkaarten (Hardinxveld uit 1821 en Bleskensgraaf uit 1828), enkele meetschetsen van Hoog Blokland uit 1840/ 1850, en een register van overschrijving van het Kadaster te Gorinchem uit 1838; 1 flesjeswaterpas, ook wel waterwaag genoemd; 1 of meer waterpasinstrumenten; 1 oude theodoliet, fabrikant G. de Koningh te Arnhem, bouwj aar 1915; 1 modernere theodoliet op statief; 1 pantometer; 1 sextant; 1 oude kist van de Topografische Inrichting te De Haag met daarin enkele meetkettingen en meetbanden; 1 planchet, ook wel meettafeltje genoemd, op statief, en daarbij een vizierlineaal met kijker, door de Duitsers meestal Kippregel genoemd. (Deze uitrusting is niet van het kadastermuseum, maar uit privé-bezit.) Verder worden er onder andere ook bruiklenen tentoongesteld afkomstig van de Stichting Wereld Erfgoed Kinderdijk. Het adres van het museum is: Binnendams 6 3373 AD Hardinx- veld-Giessendam. De openingstijden: dinsdag t/111 vrijdag 13-17 uur, zaterdag 11-17 uur. http://www.koperenknop.nl Jan Stehouwer Aansluitend aan het artikel 'Degrees, grads, mils en streken' van Henk Holsbrink in nummer 2010-1 kan alsnog worden gewezen op de bijdrage 'Centesimale cirkelverdeeling' van Red. H. in KenL 1910, p. 32. Het ging over de Afb. 1Uit KenL 1910p. 32 (www.hollandsecirkel.nl) oprichting van een vereniging ter verspreiding van de decimale methode die onder andere besloot 0111 aan instrumentenfabrikanten te vragen 0111 sexagesimale randverdelingen te vervangen door centesimale. Voor integrale raadpleging zij graag verwezen naar de web stek, maar een fragment met kadastraal commentaar van Red. H. wordt hierbij graag opgenomen. Hij hield geen rekening met de eventuele vervanging van een randverdeling, zoals rond 1905 door G. de Koningh al wel werd gedaan: zie noot 26 van het artikel van Aardoom in dit nummer. Adri den Boer Van harte juichen wij het denkbeeld tóe om op deze wijze te trachten do centesimale methoden algemeen ingang te doen vinden. Ongetwijfeld zal het sexagesimal© stelsel op den duur door hot centesimale verdrongen worden, Wijl echter een theodoliet, bij goede verzorging, een hoogen ouderdom bereikt en bijna alle hoek meetinstrumenten, bij ons dienstvak in gebruik, voorzien zijn van een scxagcsimale verdeeling. zullen er waarschijnlijk nog vele jaren verloop© ti eer wij bij onze trigonometrische berekeningen verlost zijn van het oupractische 360 X 6° X 125

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 35