Donateursdag 2010 12e donateursdag van de Stichting De Hollandse Cirkel op donderdag 28 oktober 2010 Nationaal Archief te Den Haag Dit jaar zijn wij met onze donateursdag te gast bij het Nationaal Archief. Deze maand zullen de donateurs een uitnodiging per post ontvangen. Voor eventuele deelname kunnen zij zich opgeven via onze webstek www.hollandscirkel.nl (zie de knop: actueel) dan wel per post naar ons bureau (zie colofon). In verband met de capaciteit voor ontvangst bij het Nationaal Archief is het aantal bezoekers helaas beperkt. Het beheer van de nationale archiefcollectie is de bekendste taak van het Nationaal Archief. Daarnaast is het Nationaal Archief een (inter-) nationaal kenniscentrum voor archivistiek en zijn de wettelijke taken van de algemene rijks archivaris en de Rijksarchiefdienst er onder gebracht. De archieven kunnen door iedereen vrij kunnen worden ingezien, tenzij er bij de overbrenging van de archieven beperkingen aan de openbaarheid zijn gesteld. Volgens de Archiefwet kan dat slechts in een beperkt aantal gevallen. Het overgrote deel van de archieven is dan ook volledig openbaar en voor iedereen toegankelijk. De geschiedenis van het Nationaal Archief begint in 1802. Als 'nationaal geheugen' beheert het Nationaal Archief de archieven van de landelijke overheid, maar ook van maat schappelijke organisaties en individuele personen die van nationaal belang zijn (geweest). Daarnaast beschikt het Nationaal Archief over een grote collectie foto's en historische kaarten. Bij het ter perse gaan van dit tijdschrift was het definitieve programma nog niet beschikbaar. De ontvangst zal zijn vanaf 10.30 uur, Prins Willem-Alexanderhof 20, 2595 BE Den Haag. In het middagprogramma zal naast een aantal voordrachten van medewerkers van het Nationaal Archief een aantal rondleidingen door de depots worden gegeven. J.B. Ebbinge coördinator 12 oktober: (her)opening NAP-expositie in de Stopera. Zie agenda op www, koninklii khuisnl Voor een groepje van max. 4-5 man is Mohrmann bereid om een specifiek onderwerp uit te spitten, in de studie leeszaal van het NIMH in de Alexander- kazerne in Den Haag te etaleren en er een toelichting/inleiding op geven. Zie ook www.nimh.nl. (red.) 94

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 4