te Wageningen), als secretaris, deel uitmaakten, zou zich in september 1920 in meerderheid uit spreken vóór de invoering van het Torrens stelsel; omdat, zoals laatstbedoelde commissie opmerkte, de toenmalige minister Treub mede lid Boer al in 1915 machtiging voor de uit voering van de proef Dieren had verleend, in het volste vertrouwen dat het uitgebrachte advies zou worden overgenomen. Op locatie in Dieren en op kantoor te Arnhem had Boer de commissie van het succes van zijn methode kunnen overtuigen. Zoals opgemerkt, was een gedegen en duurzame meetkundige grondslag essentieel voor de toepassing van de methode en de ter gelegenheid van de proef 'uit gevonden' KAD-steen4 had gepaste aandacht van de commissie gehad; dermate belangrijk en interessant dat de commissie de minister de technische details niet wilde onthouden. Dat de commissie overtuigd was van de juistheid van haar advies bewijst een bijgevoegd, al in april door Boer naar buiten gebracht, voorstel tot aanpassing van het wetsontwerp op de grens regeling dat de staatscommissie had opgesteld. ambitie, aantrekkelijk als woonplaats voor oud kolonialen en andere renteniers die midden op de natuurrijke Veluwe en in de omgeving van de koninklijke residentie Het Loo hun levens avond wilden doorbrengen. Een groeigemeente met mogelijkheden voor speculanten en projectonwikkelaars. Een gemeente die, met de Woningwet van 1902 in de hand, zocht naar uitbreidingsmogelijkheden, niet alleen voor het groeiende aantal instromende renteniers, maar ook voor betere huisvesting en recreatie van de autochtone bevolking. Alles planmatig en in 1916 stemde Gedeputeerde Staten in met het eerste, door architect J.A. Wijn opgestelde, Apeldoornse uitbreidingsplan.5 Enkele jaren daarna was dat al toe aan herziening. Aan leiding hiertoe was de aankoop in 1917 van het landgoed Berg en Bosch, 525 hectare natuur direct westelijk van de Jachtlaan, globaal vanaf de aftakking van de Amersfoortseweg in het noorden tot aan de Asselsestraat in het zuiden; aan de noordkant begrensd door de Amers foortseweg, zuidwaarts door genoemde Asselsestraat en -weg en in het westen door het Kroondomein. Meer in detail: het deel van het aldus begrensde oorspronkelijke landgoed, dat Apeldoorn met Berg en Bosch in een geo- informatische stroomversnelling Destijds al meer dan een eeuw de in opper vlakte grootste gemeente van Nederland, was Apeldoorn toch een dorp. Wel een dorp met Paleis Het Loo BERG EN BOSCi Afb. 2. De ligging van landgoed Berg en Bosch ten noordwesten van Apeldoorn Afb. 3. K. C. van Nesom budgettaire redenen niet uitge\'oerde, exploitatieplan voor Berg en Bosch 1919. Van linksboven rechtsom: Amersfoortseweg, Jachtlaan, Asselsestraat- en weg, langs grens met het Kroondomein naar de Amersfoortseweg (coll. en foto: gemeente Apeldoorn, Afd. Ruimtelijke Informatie) 4 J. Stehouwer, "Het onstaan van de Kadsteen. De broosheid van beton", Geodesia 1999, p. 189-194 5 C. Notenboom, Apeldoorn. Stedebouwkundige ontwikkelingen 1800-1940, kandidaatsscriptie Geschiedenis, Afd. der Bouwkunde, TH Delft 1986 97

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 7