voor het leggen van een meetkundige grond slag en het verkrijgen van een beeld van het hoogteverloop in het onoverzichtelijke, beboste en geaccidenteerde terrein. De aldus verkregen informatie legde Van Nes neer in de overzichts kaart 11.000 die zijn presentatie in april 1919 illustreerde. Als primair raamwerk diende een plaatselijk driehoeksnet van zes punten. Gemeten vanaf meettorens (vijf vaste en een verplaatsbare), was gebruik gemaakt van RD- punten in de omgeving, voor de coördinaten waarvan het gemeentebestuur in januari 1918 met succes een beroep had gedaan op de Rijks commissie voor Graadmeting en Waterpassing (RCGW) in Delft.12 Voor de uitvoering van de metingen en karteringen vestigde de particulier landmeter W.T. Koutstaal zich begin februari 1918 als tijdelijk opzichter van Berg Bosch te Apeldoorn en nog diezelfde maand kreeg de al enkele jaren in Apeldoorn wonende tekenaar A.J.J. Rolvink met terugwerkende kracht vanaf 1 januari bij Gemeentewerken een aanstelling als landmeter. De uitkomsten van de metingen werden door de landmeters en tekenaars van Grondbedrijf en Gemeentewerken vastgelegd in keurig verzorgde plans, afzonderlijk voor situatie en hoogte. Voor de gedetailleerde weer gave op 11.000 werd het gebied cartografisch ingedeeld in negentien bladen, die, op 11.000, vellen van 105 x 65 cm besloegen. Overzichte lijker waren de kaarten die voor diverse toe passingen op 1:5.000 werden getekend.13 Onder de indruk van Van Nes' grootschalige kartering van Berg en Bosch zag wethouder jhr. L.F. Teixeira de Mattos van Openbare Werken het al helemaal zitten: een "standaard- kaart" 11.000, een grootschalige basiskaart, van de gehele gemeente! Met die ambitie wendde het college zich in maart 1918 tot de minister van Financiën14: de gemeente kwam bij het Kadaster in aanmerking voor "hermeting en plaatsbepaling op de wijze als laatstelijk nog in de gemeente Rheden plaats Afb. 5. De primaire grondslag voor Van Nes kartering van Berg en Bosch was een drie hoeksnet met zes punten, gemeten vanaf meet torens; hier op de Valkenberg (coll. CODA/ Archief Apeldoorn) Afb. 6. Voor de opmeting van Berg en Bosch kocht de gemeente Apeldoorn bij G. de Koningh te Arnhem een theodoliet en een waterpas instrument; met nummer 1514 is het waterpas instrument nog aanwezig, (coll. en foto: gemeente Apeldoorn, Afd. Ruimtelijke Infor matie) 12 Archief Nederlandse Commissie voor Geodesie (TU Delft), inkomende brief nr. 2504, 10/1-1918 13 Gemeente Apeldoorn, archief Afd. Ruimtelijke Informatie 14 CODA/Archief, arch. Gemeentesecretarie 1916-1945 (Gemeentesecr.), inv. no. 156, dossier 254, minuut 99

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 9