Minister wijst de bezwaren van de ex-landme ter af. Gezin Bij veel landmeters staat in de desbetreffende kolom: ongehuwd, maar dat komt omdat men veelal op jonge leeftijd in dienst trad, terwijl een eventueel later huwelijk niet werd aangete kend. Johannes Adrianus Koenen, geboren op 12-9-1811, had bij zijn indiensttreding bij het Kadaster acht kinderen. J.H. Kips, geboren op 3-8-1789, had er elf. Het grootste gezin bij indiensttreding had echter Franciscus Antonius Augustinus van Steensel van der Aa, geboren 13-2-1807. Hij had 13 kinderen. Zijn loopbaan mag wat merkwaardig worden genoemd. Hij bekleedde achtereenvolgens de volgende func ties: Luitenant bij de schutterij Klerk bij de provinciale bewaring te 's-Herto- genbosch Boekhouder bij een provinciale bewaring Landmeter 3 e klasse Landmeter 2e klasse Landmeter le klasse Sommige landmeters - zo blijkt uit oude cor respondentie - vroegen om overplaatsing naar een andere standplaats, vanwege hun gezin. Zo schreef landmeter H.J. Hennink (geboren op 10-7-1906) op 15 augustus 1938 aan de Inge- Afb. 3. O. Eisinga (1884-1945) nieur-Verificateur: "Hierbij heb ik de eer U HEGestr. beleefd Uwe medewerking te verzoe ken teneinde mij in aanmerking te doen komen voor overplaatsing naar één der na te noemen standplaatsen t.w. in volgorde van voorkeur: Amersfoort, Arnhem, Utrecht, Deventer, Nijme gen, Zutphen, Zwolle, zoodra op één dier plaatsen aanvulling noodig is. Met ingang van 1 Januari 1931 werd ik geplaatst in mijn tegen woordige standplaats Brielle, na op het in October 1930 gehouden examen voor landme ter van het Kadaster het rangnummer één te hebben verkregen. Steeds ben ik mij bewust geweest van het vertrouwen in mij gesteld als eenige landmeter op de standplaats, en sedert 1 Januari 1935 als hoofd van het bureau. Ik acht het een voorrecht deze verantwoordelijk heid eenige jaren te hebben mogen dragen en zou mijn verblijf te Brielle ook gaarne continu eren ware het niet dat persoonlijke bezwaren, gelegen buiten mijn werkzaamheden, zich in steeds meerdere mate doen gelden. Deze bezwaren betreffen o.m. het schoolgaan mijner kinderen; behalve de geringe keuze in scholen zijn de toelatingstijdstippen alhier zoodanig afwijkend van de algemeen gebruikelijke dat mijn beide kinderen, waarvan de oudste thans de leeftijd van 5 jaren heeft bereikt, daardoor een jaar achterop zullen geraken. Verder zijn et- bezwaren t.a.v. de ondanks eenige verbetering in de verkeersmogelijkheden toch altijd nog vrij geïsoleerde ligging. In Brielle heeft men niet de gelegenheid om eens een goed concert of een comedie bij te wonen; men is daarom aangewezen op Rotterdam, vanwaar men dezelfde avond de woonplaats niet meer kan bereiken. Dit maakt dergelijke uitstapjes zeer kostbaar. Hetzelfde geldt voor het bezoeken van avondvergaderingen buiten de woonplaats. Ook familiebezoek naar Gelderland bij ver jaardagen e.d. moet gewoonlijk worden nage laten. Al deze bezwaren tezamen, welke met de genoemde nog niet zijn uitgeput, gaan tenslotte zwaarder wegen dan de voordelen en voorrech ten en brengen mij er toe mijn overplaatsing te verzoeken naar één der eerder genoemde standplaatsen, waarbij ik gaarne bereid ben de verplaatsingskosten geheel voor eigen rekening te nemen. Landmeter Hennink werkte tot zijn pensioen in 1971 bij het Kadaster. Zijn bevor dering tot landmeter le klasse liet 20 jaar op 138

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 12