te deelen of deze opgaaf op eenigerlei wijze verband houdt met de uitzending van over heidspersoneel naar Duitschland of in het algemeen met de tewerkstelling van dit perso neel voor militaire doeleinden van de bezet tende macht: zulks ter beoordeeling van mij- zelve of de verstrekking van de gevraagde opgave in strijd is met den door mij afgelegden ambtseed. Het antwoord was duidelijk: bij niet verstrekking volgt ontslag en deportatie. Zijn chef steunde hem pas na 5 mei 1945. Ik denk dat die steun pijnlijker voor hem was dan de dreiging met deportatie. Koninklijk onderscheiden Verschillende landmeters werden koninklijk onderscheiden. Vijf landmeters werden ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw; 44 werden ridder in de Orde van Oranje-Nassau en 69 wer den officier in de Orde van Oranje-Nassau. Bij één landmeter uit de laatste categorie staat: wegens zijn aandeel in de H.T.W. van 1956. Eén landmeter werd ridder in de Orde van Oranje- Nassau met de zwaarden en één kreeg een bui tenlandse onderscheiding. Vier landmeters wer den tweemaal onderscheiden; zij werden officier in de Orde van Oranje-Nassau én ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Twee landme ters werden zowel officier als ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Niet uit het register blijkt dat ten minste één landmeter (uit Rotterdam) een koninklijke onderscheiding weigerde. Moeilijkheden Uit de aanmerkingen blijkt dat niet alles altijd koek en ei was. Bij negen landmeters staat ver meld: "financiële moeilijkheden bij twee: "klachten", bi] één: "geschorst", bij drie: "ont slag wegens zielsziekte bij drie: "niet een'ol ontslagen"', bij twee: "moeilijkheden"', bij drie: "ontslag, zuivering na W.O. II. "Andere aanmer kingen waar je niet vrolijk van wordt zijn: 11 of 2 Juli 1868 onder den spoortrein geraakt 2. Schulden, niet eervol ontslagen 3. Blind geworden 4. Voortdurend financiële moeilijkheden; fail lissement in 1899 5. Moeilijkheden met superieuren! Schulden. Sinds 1888 naar Argentinië 6. Strafvonnis! 7. Drinkt! 8. Wangedrag 9. Verdwenen! 10. Plotseling op kantoor overleden (Alkmaar, 3-4-1902: P.W. Drenth, geboren 27-1-1859) 11. Overleden op 26-3-1957 door auto-ongeval A. van der Deure)3 12. Ontslag (ongeschikt) Andere moeilijkheden blijken uit oude corres pondentie in het Kadastermuseum. Drie voor beelden: 1Landmeter K. Doekes (geboren te Heemse in 1898; hij werkte bij het Kadaster van 1920 tot 1965) te Goes weigert prisma, merk Bau- emfeind, en meetband, merk Ahrend, te aan vaarden, omdat deze niet van zijn favoriete merk zijn. Zijn chef vindt de weigering over dreven. De Minister verplicht de landmeter tot aanvaarding, onder uitspreking van zijn ernstig misnoegen. De chef verdedigt de landmeter: slechts liefde voor zijn vak dreef hem. De Minister schrijft dat hij de goede bedoelingen van de landmeter erkent. 2. De Minister geeft eind 19e eeuw een terecht wijzing aan landmeter Rasker (1850-1913). Die berust daar niet in. Ook de bewaarder vindt de terechtwijzing niet terecht. Hij werkt in hetzelfde locaal als Rasker en vindt hem nauwkeurig werken, hoewel hij geen schoonschrijver is. De bewaarder heeft daarom kritiek op het rapport van de Inge nieur-Verificateur dat over Rasker aan de Minister is gezonden. De Minister betuigt later zijn tevredenheid aan Rasker. 3. Kadaster Zutphen, omstreeks 1920: Grote problemen over een extra ingang in het kan toor voor de landmeters, die een clandestiene sleutel laten maken. De Minister staat het gebruik van de extra ingang toe. Dan breekt een heftig conflict uit tussen de bewaarder en de landmeters J.G. Pompe (1852-1937) en M. de Vroome (1881; ontslag per 1-8-1938) over vermeend brandstofgebruik door de bewaarder voor privé-doeleinden. De bewaarder zegt door de landmeters geslagen te zijn. Het conflict sleept zich eindeloos voort. 3 Zijn biografie als NCRV-voorzitter en advocaat staat op www.inghist.nl. 140

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 14