Caert-Thresoor 2010-3 Andere aanmerkingen u Verschillende landmeters hadden nevenfunc ties: gemeenteraadslid, wethouder, lid van Provinciale Staten, secretaris van een water schap, commandant der schutterij, agent ener assurantiemaatschappij, agent brandverzeke ringsmaatschappij, secretaris Kamer van Koophandel, secretaris Raad van Arbeid, plv. rechter. Ook werd in de 19de eeuw de functie van landmeter incidenteel wel gecombineerd met andere kadastrale functies, zoals bijzon der bewaarder, boekhouder van het Kadaster, klerk en beëdigd klerk. Een bijzondere neven functie had landmeter A.W. Goetmakers (1897). Hij combineerde het landmeterschap met vrij Katholiek bisschop. Door enkele geloofsgenoten op kantoor werd hij passend vereerd. Twee landmeters waren reserve majoor, 17 reserve-le luitenant, éénreserve- 2e luitenant en één reserve-komet. Bij één landmeter staat: werkt mee in Boerenoorlog. Relatief weinig landmeters namen ontslag om elders te gaan werken. Een enkeling werd notaris, ging naar de Bataafse Petroleum Maatschappij, Heidemij, een particulier landmeetkundig bureau of een gemeente. Anderen aanvaardden functies bij de Land bouwhogeschool in Wageningen of de Tech nische Hogeschool te Delft. Bij sommige landmeters staat dat zij vertrok- Afb. 5. Afscheid te Haarlem van P.J. ter Plegt (1878, ontslag in 1943) ken naar Zuid-Afrika, Batavia (deze persoon werd daar bewaarder), Nederlandsch-Indië, Aruba, Curasao, Suriname, Nieuw-Guinea of Zwitserland. Twee vrouwelijk landmeters moesten in 1926 worden ontslagen: M.J. Hüne en C.J. Boot.4 Reden: huwelijk. Negen landmeters kregen ontslag onder dankbetuiging voor aan den lande bewezen diensten. Tenslotte Van de 682 vermelde landmeters staan er thans nog twee op de loonlijst van het Kadaster: Jan van Hemelt (1948) en Paul van der Molen (1950). Uitgave 2010-3 van het tijdschrift Caert-Thresoor bevat onder meer de volgende bijdragen: Comelis de Hooghe (1541-1583), keizerlijke bastaard, kartograaf en opstandeling, door Jaap Gestman Geradts; Covens Mortier: van stadhouder-koning Willem Ifl tot koning Willem III: opmerkingen nar aanleiding van het verschijnen van de handelsuitgave van het proefschrift van Marco van Egrnond, door Louis Saalmink; Het verhaal achter de Grote Atlas van de Verenigde-Oostindische Compagnie: een interview met Rob van Diessen, door Sjoerd de Meer en Fetjan Ormeling. Verder wordt de rubriek Kaartencollecties in Nederland voortgezet met die van het Historisch Centrum Overijssel. Algemene informatie: www.caert-thresoor.nl 4 De verlovingsadvertentie van de eerste werd opnieuw gepubliceerd in Geo-lnfo 2010-6, p. 29, met nog de vraag: Wat zou er vakmatig van Miep Hüne terecht zijn gekomen? 141

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 15