Historisch nieuws In Geo-Info 2010-10 verscheen van Martien van Zoeren: Het kompasrichttoestel bij de Batterijen van de Veldartillerie. Henk Hols- brink reageerde in dat nummer uitgebreid op het onderbelicht zijn van ruilverkavelingen in de Friese Bosatlas. -(...) In fase 3 gaat het vooral om instrumen ten die landmeetkundigen gebruiken. Inleveren kan tot uiterlijk 18 november.' (Nieuwsbrief 17 Bangert Oosterpolder gemeente Hoorn 'Voor zover achterhaald kan worden is het de grootste, houten Noordzeebotter die ooit gebouwd is. Uit de beginperiode is niet veel meer bekend dan dat het schip in 1905 in Oostende uit eikenhout is gebouwd, vermoede lijk voor een Nederlandse opdrachtgever. De vroegste nog te achterhalen eigenaar was professor ir. Schermerhom, de eerste naoor logse minister-president. Schermerhom had het schip in bezit van 1935 tot 1939. In die jaren was hij hoogleraar landmeten, waterpassen en geodesie in Delft. Als geoloog kreeg hij de Vakhistorie in Geo-Info Drents woordenboek online Sinds 2009 staat de digitale versie van het 'Woordenboek van Drentse dialecten' online. Het geeft het volgende over landmeters: Wij hebt de landmeter nog had, zie waren het over de rooi niet iens (Sleen) Dat bint gien eerlijke laandmeters (Holland- scheveld) Aj grond koopt, dan möt de landmeter het oetmetten (Schoonebeek) Pas op, aans komp lapoor met de ket (Zuid- oost-Drenthe; lapoor of ook lapoge land meter) (www.drentswoordenboek.nl) Afb. 1. Kompasrichttoestel AI-61 van Philips USFA uit Geo-Info 2010-10 (foto R. Roelands) Naamwedstrijd accommodatie aan Meetketting 'Nog dit jaar gaat de bouw van de multifuncti onele accommodatie van start. De term "multi functioneel" zegt het al: het wordt een gebouw met meerdere functies. Er komen behalve twee basisscholen, twee peuterspeelzalen en buiten schoolse opvang ook een sporthal, buurthuis en brede-schoolbibliotheek onder één dak. Het pand komt aan de straat "Meetketting" te lig gen, in het nieuwe centrum van de wijk. Een meetketting is een instrument waarmee al sinds de middeleeuwen lengte wordt gemeten. Weet jij een geschikte naam voor de multifunctio nele accommodatie in Bangert en Oosterpol der? Doe dan mee aan de naamwedstrijd! De winnende naam komt op het pand. Er zijn enkele richtlijnen en regels waar een geschikte naam aan moet voldoen: Kadastermiiseum intern verhuisd In de tweede helft van september is het bedrijfsmuseum verhuisd van de begane grond naar de 5e etage van het Kadastergebouw te Arnhem. Die etage is grondig verbouwd om het museum te kunnen ontvangen. Alles wordt de komende tijd netjes neergezet, zodat in januari weer een kijkje genomen kan worden. (interne website Kadaster) Grote botter van Schermerhorn... 154

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 28