Afb. 4. 'De maat der dingen in Boxtel, 2008 (foto www.nbks.nl) 'De maat der dingenin Boxtel Op het AHN-congres in oktober 2010 wees mr.drs. Peter Glas, watergraaf van De Dommel en voorzitter van de Unie van Waterschappen, als geodetisch pr-voorbeeld op een kunstwerk in zijn woongemeente Boxtel. Zelfs dit tijd schrift liet dat tot heden na. Het meer dan vijf meter hoge passerkunstwerk uit 2008 van Karin Colen op rotonde De Goor heeft bovenin de beeltenis van landmeter Hendrik Verhees (1744-1813). De afstand tussen de twee benen van de passer is een Rijnlandse roede van 3,767 meter, zoals Verhees wel benutte. Opdrachtgever was de stichting Cultuurge schiedenis Boxtel Meierij Hendrik Verhees. (Adri den Boer Cartobibliografie 'Zelandia Comitatus Op 7 oktober 2010 was er in de Burgerzaal van het Stadhuis van Middelburg een symposium met tentoonstelling en boekpresentatie. Orga nisatoren waren de onderzoeksgroep Explokart van de Universiteit Utrecht, de gemeente Mid delburg èn de werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartografie van GIN. De vier lezingen voor de meer dan honderd bezoekers waren zeer gevarieerd. Dr. Dick Blonk, auteur van het te presenteren deel XI in de Explokartreeks: 'Zelandia Comitatus', hield een verhaal over de kartografie van Zeeland. Hij deed dat met een indeling in groepen en vanaf 1549 oftewel Jacob van Deventer tot 1860. Tot de derde groep behoorde Hattinga, 'een merkwaardig figuur, militair arts en tegelijk een fanatieke kartograaf'In zijn vrije tijd mat hij Staats- Vlaanderen zó goed, dat hij de opdracht kreeg om ook de eilanden te meten. Zijn beroemde kaart van Walcheren met zijn landmeters-equi page werd ook getoond. Onder veel meer liet Blonk weten dat hij het onnodig vond dat na de Franse tijd de Lodewijkpolder van 1809 de Wilhelminapolder werd genoemd! De Burgerzaal is zo groot, dat deze naast de lezingenhoek nog een kartografische expositie kon bevatten. Drs H. van Waveren, gedeputeerde van Zee land, kreeg het eerst exemplaar van het boek. Hij betitelde de professionele hobby van de auteur en diens overleden vrouw als een 'fabu leus stuk werk'. Hij hoopte verder zelf op zijn 82ste jaar ook nog zoiets te kunnen maken en speldde de verraste inwoner van Breda als waardering de eremedaille van ridder in de orde van Oranje-Nassau op. (Adri den Boer) A fb. 5. Auteur Blonk en gedeputeerde Van Waveren met hun 'Zelandia Comitatus(foto Adri den Boer) 156

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 30