Afb. 11. Interesse voor... passen en de gravimetrie.Gememoreerd wordt dat de instrumenten afkomstig zijn van de in 2003 opgeheven Faculteit der Geodesie en met het Techniek Museum bij de bibliotheek kwa men. Tijdens de opening vond door bibliothecaris drs Maria Fleijne ook de prijsuitreiking (nieuwe iPod) plaats vor het duiden van een 'mystery object' uit de erfgoedcollectie. Dit prijkte al geruime tijd eerder in een vitrine met op posters en flyers de vraag waar het voor Afb. 12. ...retro-reflector als 'mystery object' bedoeld was. Het was een retro-reflector voor afstandsmeting. Meerderen hadden dat volgens de jury een beetje goed, maar een (absente) student was de beste. De gratis toegankelijke expositie op deze plek is voor een breed publiek bestemd en heeft fei telijk minstens een campusbreed bereik! Dank past aan de DHC-ers Han Heijmans en Joop Gravesteijn, maar ook aan Marietje Ruijgrok van de Trésor en aan de bibliothecaris! (Adri den Boer) NCG-jaarverslag 2009 In november 2010 verscheen het complete en fraai uitgevoerde jaarverslag 2009 van de Nederlandse Commissie voor Geodesie in druk (ook raadpleegbaar op www.ncg.knaw.nl). De uitgave bevat het levensbericht 'J.E. Alberda (1926-2010): Geodeet met wiskundeknobbel' van de hand van prof.dr.ir. P.J.G. Teunissen. Zijn slot: 'Als eerbetoon en blijvende herinne ring aan een bijzondere geodeet, stel ik voor om ook de naam van Alberda te verbinden aan de Delftse precisietheorie, door de 'kunstma- trix' H vanaf nu de Alberda-Baarda-matrix te noemen (in kort de AB-matrix).' Alberda over leed op 13 januari 2010. Statengeneraaldigitaal, nl Het digitaliseringproject van de Handelingen der Staten-Generaal van 1814-1995 is voltooid. Het levert bijvoorbeeld 1189 resultaten op met de zoekterm 'landmeter', 715 met 'landmeten' en 625 met 'waterpassen'. Uiteraard wordt het verfilmde en gescande materiaal niet vernietigd: de samengestelde originele Handelingenset van de le en de 2e Kamer, bestaande uit circa 2.500.000 pagina's is verpakt in zuurvrije archiefdozen en mappen geklimatiseerd opgeslagen in een magazijn van de Koninklijke Bibliotheek. (Adri den Boer) 159

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 33