Varia: een oud Vlaams schilderij m Afb. 1. Schilderij The Measurers (Museum of the History of Science, Oxford) "The Measurers: a Flemish Image of Mathe matics in the Sixteenth Century". Dat was in 1995 de titel van een speciale tentoonstelling in het Museum of the History of Science in Oxford (UK), waarvan een gedrukte catalogus en een virtuele expositie resteren.1 De tentoon stelling werd opgebouwd rond een uniek schilderij uit de collectie van het museum: The measurers. Ooit werd dit stuk toegeschreven aan Hendrick van Balen (Antwerpen 1575- 1632), intussen houdt men het op een meester uit het Antwerpen van het laatst van de 16de eeuw. Naast dit olieverfschilderij in Oxford (525 x 293 mm) is er ook afwijkende getekende versie in de collectie van de École Nationale Supérieure des Beaux-Arts in Paris met daar als titel: Les Mesures. Die tekening wordt toe geschreven aan de School van Frans Floris, ook een Antwerpse kun stenaar. Hendrick van Balen was overigens dekaan van het Sint Luk- asgilde te Antwerpen en in de kunst dermate onpersoonlijk, dat hij uiteindelijk de werken van zijn leerling Antoon Afb. 2. Les Mesures van Dijck nabootste!2 Achter tal van wiskundige instrumenten en veel andere meetwerkzaamheden zijn door het rechterraam op het schilderij twee landmeters te zien. De ene meet richtingen met een land- meterskruis op een stok en de ander heeft een kwadrant los in de hand. Op de tekening - niet op het schilderij - ligt nog een meetroede op de grond en zo komt daar ook terrestrische leng temeting onder de aandacht, al blijven de land meters achtergrondfiguren. Het principe van het gezamenlijk afbeelden van meetwerktuigen bleef de eeuwen door overeind, bijvoorbeeld een beeldencyclopedie voor de jeugd van dingen uit het 'volle leven' anno 1947 bevat ook zo'n pagina met voor werpen van litermaten tot theodoliet en water pasinstrument.3 Hollandse cirkel? Uit de collectie van het genoemde museum in Oxford werden voor de expositie tal van objecten benut, onder andere een instrument uit 1565, dus anachronistisch betiteld als Holland circle! De beschrijving op de webstek luidt dus nog: A sur veying instrument of a type known as a 'Holland circleDutch, made in brass. In diverse publica ties van Pouls heet dit instrument een landme tersastrolabium4. Waar in diens publicaties het instrument is opgenomen met ontbrekende alhi- dade, op de webstek uit Oxford is deze weer present met nu als inscriptie: 'DeLIneaVIt refeCItqVe MIChel brVXeLLIs', refererend aan de moderne verzamelaar Henri Michel en middels een middels een chrono gram aan 1930, mogelijk het bouwjaar van de alhidade. Adri den Boer b.3. Landmeters astrolabium 1565 1 http://www.mhs.ox.ac.uk/measurer/text/contents.htm 2 V. Denis, De Vlaamse schilderkunst in de 15de-, 16de- en 17de eeuw, Hasselt 1976, p. 189 3 Chr. Stapelkamp, Nederlandse beeldencyclopaedie, Kampen 1947 4 H.C. Pouls, De Landmeter van de Romeinse tot de Franse tijd, Alphen aan den Rijn 1997, p.127; H.C. Pouls, De landmeterjan Pietersz. Dou en de Hollandse Cirkel, Delft 2004 (NCG nr 41), p. 33 160

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 34