Reactie Graag geef ik een aanvulling op het artikel 'Sorg- paal en De Haanpaal.van Henk Holsbrink in nummer 2010-3. Aan het slot wordt opgemerkt dat door het ontbreken van voldoende gegevens niets werd geschreven over de genoemde Kadas ter-landmeters A. de Geus en C. de Haan. Hij vroeg mij nadien of ik wèl informatie over deze landmeters in huis had. Gegevens over hen, en over J. J. Sorg komen gelukkig royaal voor in: P.S. Teeling, Landmeters van de kadastrering van Nederland.1 Zijn informatie over J.J. Sorg bevat geen nieuws. Over Adriaan Gz. de Geus schrijft Teeling (blz. 241): "landmeter bij de Verponding, metende op speciale last van de HCV2 van 1808 tot 1810 de jurisdictie Puiflijk en in Gorssel en de Kring van Dorth in Gelderland (kaarten in RAGE invent. Nr. 96) en in Utrecht in 1811 (kaarten van Lange Weide en Wilnis in het RAU). Is in 1817 landmeter le klasse in Overijssel en kadastreert Almelo en Vriezenveen En over C. de Haan schrijft Teeling (blz. 243 "landmeter bij de Verponding in 1808 als hij in Zuid-Holland de Oranjepolder opmeet (ARA, Archief DB 1813, doos 2) en in Eemnes (Utr.) in 1809 Maatboeken vervaardigt (aanwezig in RAU). Is in 1811 géomètre du Cadastre, in Fries land belast met de opmeting van de gemeente Marum? Wordt in 1812 ancien géomètre du Cadastre Hollandais genoemd en wonende te Haarlem, die op 23 mei 1812 tot géomètre de le classe te Arnhem wordt benoemd (RAGE, Archief 1795-1813, nr. 4988). Onh'angt in jan. 1813 van Gogel een exemplaar van de Recueil Méthodique (RAGE, alsvoor dossier 4987) en wordt in dat jaar ingénieur-géomètre de le classe genoemd. Is in 1819 landmeter der le klasse. Kadastreert tus sen 1813 en 1822 een 15-tal Gelderse gemeenten en ca. 1825 de gemeente Hellendoorn in Over ijssel. In RAGE minuutplans van Duiven, Door- werth, Groessen, Oosterbeek, Renkum en Ubber- gen Volgorde van de werkzaamheden Het valt hierbij dus op, dat in 1816 het proces verbaal van grensbepaling van Ambt Almelo is opgemaakt door de landmeter C. de Haan, terwijl de perceelsgewijze opmeting van die gemeente in 1817 is venicht door zijn collega A. de Geus. Velen denken, ten onrechte, dat de gemeente grensbepaling, de driehoeksmeting en de detail meting door één en dezelfde persoon gebeurde. Volgens de voorschriften uit de Recueil Méthodi que, uitgave uit 1812 (hierna RM genoemd), was de werkwijze als volgt: "Aanwijzing der gemeenten RM art. 48. "De op het cadaster te brengen gemeenten worden een jaar te voren aangewezen. Dien ten gevolge biedt de directeur der belastingen, na deswegens met de ingenieur-verificateur te zijn overeengekomen, in de maand October 1812, de lijst der gemeenten aan, die hij, voor de bewerkingen van 1814, meent te moeten voorstaan, en zoo vervolgens van jaar tot jaar." "Tijd der grensbepaling" RM art. 64. "De keuze der gemeenten een jaar in voorraad bepaald zijnde (48), moet men tot derzelver grensbepa ling overgaan gedurende het jaar, hetwelk de landmeting voorafgaat, opdat dus het opnemen der plans door de zwarigheden omtrent de gren zen niet meer afgebroken of vertraagd worde." "Landmeter, die de grenzen bepaalt" (de tekst in het Frans is "Géomètre delimitateur") RM art. 65. "Te dien einde belast de prefekt, op voorstel van den ingenieur-verificateur en het rapport van den directeur, een' der landmeters der eerste klasse van het departement, met de grens bepaling van alle de aangewezen gemeenten." "Traktement van den landmeter, die de grenzen bepaalt" RM art. 66. "Zijne belooning bestaat in de afzondering van het gedeelte, hetwelk, in de schadeloosstelling der landmeters, die met de perceels-gewijze verdeeling belast zijn, betrekke lijk is tot den arbeid, welken de landmeter, die de grenzen bepaalt, ter hunner ontlasting venigt. P.S. Teeling, Landmeters van de Kadastrering van Nederland, Apeldoorn 1984 H.C.V. Hoofd-Commissie tot de Zaken der Verponding Dit moet een vergissing zijn van Teeling, want Marum ligt niet in Friesland, maar in Groningen, en die plaats is in 1827/1828 opgemeten door de landmeter der 1e klasse F.F.N. van Huiten (blz. 4 en 6). Het Friese Arum is echter in 1811 (Franse tijd) opge meten (blz. 20) door: "Monsieur de Haan (géomètre)" 162

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 36