Varia: tropische theodolieten Deze belooning wordt geregeld door den prefect, op voorstel van den ingenieur-veri ficateur, en het rapport van den directeur." "Aanwijzende tafel der lijnen en hoeken. RM art. 96. "Opdat het proces-verbaal der grensbepaling geene onzekerheid omtrent de grensscheidingen overlate, moet de landmeter, die met het per ceelsgewijze plan belast is, wanneer dit plan geëindigd is, een aanwijzend tableau opstellen van de lengte der lijnen, derzelver strekking, en de grensbepalende lijnen formeren. Dit aan wijzend tableau wordt aan het proces-verbaal der grensbepaling aangevoegd." Het is dus geheel volgens de regels, dat C. de Haan, de landmeter-delimitateur, de bepaling van de grenzen uitvoerde ongeveer een jaar voor de detailmeting door A. de Geus. De betaling was geregeld bij RM art. 66. En het in afb. 6 van het artikel afgebeelde Aanwijzend-Tableau is in 1817 pas toegevoegd door A. de Geus. De conclusie van Henk Holsbrink, en velen met hem, dat er dus al voordat de detailmeting plaats vond lengtes en hoeken werden gemeten, is zoals uit het bovenstaande blijkt, niet juist. Toen bij de oprichting van het kadaster het werk niet snel genoeg bleek te gaan, is men er vanaf 1826 toe overgegaan om te proberen de kadastrering te versnellen, waarbij o.a. de volg orde van de werkzaamheden mocht wijzigen. Hierdoor zijn er in bepaalde gemeentes pas processen-verbaal van grensbepaling opgesteld nadat de detailmeting had plaatsgevonden.4 Het gebruikte instrumentarium Evenmin kan ik mij vinden in de opmerking dat, omdat in het Aanwijzend-Tableau de hoeken wer den aangeduid in graden en minuten, dit er op zou wijzen dat er gebruik werd gemaakt van een theodoliet. Er waren meer instrumenten waarmee men hoeken kon meten! Ik citeer: "Werktuigen voor de driehoeksmeting. RM art. 111. "De geheele cirkel is het voordeligst werk tuig voor de driehoeksmeting van eenige uitge strektheid. Bij gebrek van dit werktuig, gebruikt men een graphometer of halven cirkel met lunet ten of kijkertjes, die een geheele omtrek tot zijn' rand heeft." Voor de detailmeting (RM art. 112) werd voor de hoekmeting alleen de graphometer of halve cirkel genoemd. De theodoliet wordt niet genoemd.5 Ik hoop dat dit waardevolle aanvullingen zijn op het artikel van Henk Holsbrink. Jan Stehouwer Gebruikte (oude) afkortingen: RAGE Rijks Archief in Gelderland te Arnhem RAU Rijks Archief in Utrecht te Utrecht-Stad ARA Algemeen Rijks Archief Archief DB Archief Directe Belastingen (en Kadas ter?) Op wikimedia. commons staat uit de collectie van het Tropenmuseum bijgaande foto uit 1929/1930: 'Europeaan doet in het veld een waarneming met een theodoliet tijdens de Snel- lius-expeditie TMnr 60047885'. De webstek collectie.tropenmuseum.nl bevat deze foto van de expeditie in de oostelijke wateren van Nederlands-Indië natuurlijk ook, maar tevens nr 60047880: 'Twee Europeanen in een veld met opgestapelde kokosnoten, waar ze een waarneming doen met een theodoliet tijdens de Snellius-expedi- tie. 'Met(bijvoor beeld) de zoek termen land- en afstandsmeter is nog veel meer op deze webstek te vinden. Aanbevolen! Adri den Boer Afb. 1. Tropisch theodoliet- gebruik tijdens Snellius- expeditie rond 1930 4 Dirk Wesselink, Enkele bijzonderheden over de start van het kadaster in Gelderland, in: Geo-lnfo 2004-10, p. 410-413 5 Jan Stehouwer, De werkzaamheden van de landmeter en zijn werktuigen bij de kadastrale opmeting van ons land, in: Caert- Thresoor 1994-3, p. 69-75 163

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 37