Column: piketpaaltjes in Vlaanderen? 'Landmeters leveren een essentiële bijdrage aan alle bouwprojecten. Wij bepalen letterlijk waar de piketpaaltjes komen te staan.Dat was een streamer van Katinka Roebert en Paul Liesting in een special van Geo in Business deze zomer. De piketpaaltjes die de VVD sloeg om 18 miljard euro te bezuinigen de komende jaren, stonden de vorming van paars-plus in de weg (Cohen in juli). 'Rutte moet zijn piketpaaltjes omtikkenaldus De Pers in september en ze bleven inderdaad niet allemaal staan. De metafoor is zeer herkenbaar en zouden bijvoorbeeld ook de niet-commerciële Nederlandse geo-media niet meer piketten in Vlaanderen moeten slaan? Zoals eerder in dit nummer al is vernield nam de stichting NAP van de Eerste Nauw keurigheidswaterpassing in haar expo zelfs alléén een peilmerkschets uit België (De Klinge) op. Flagis, GIN en nog wat gremia organiseerden samen op 30 september al een studiedag in Gent met vooral Belgen. Uitbreiding van leden en adverteerders is bij het GIN-vakblad Geo-Info zeer welkom. (Vanwege onder meer een advertentieboycot moest het aantal pagina's met 200 per jaar verminderen!) In Vlaanderen moeten voor die vereniging nog leden en voor de stich ting De Hollandse Cirkel nog donateurs te winnen zijn. (Zeker voor de stichting zou dat ook vanuit de grotere beroepsverenigingen van landmeters mogen! Flagis zit maar op circa 75 leden. Zou met meer aandacht voor de zuiderburen in de vakbladen het proces tot verbre ding kunnen beginnen? Een poging meer dan al aandacht voor een Vlaams schilderij. De 'zoekertjessite' nl.kapaza.be biedt zelfs oude landmeters aan. Van Artemis Galerij stond daar pas op: 'Heel mooie oude land meter op houten driepoot en in werkende staat. Ook is er nog het metalen omhulsel voor veilig vervoer. Merk: ERTEL WERK MUNICH - Gekendfabrikant van precisie apparatuur. Apparaat dat waarschijnlijk diende voor militaire doeleinden. Mooi object voor de verzamelaars, maar ook decoratief in een modern interieur. Ernstig bieden aub.Ook die laatste zin is mooi! Drie andere aanbiedingen waren van 'oude landmeter 10m in leder' en voor twee daarvan werd 35 euro gevraagd. Een 'driepikkel' was niet alleen om handmatig koeien op te mel ken, maar bleek ook een geodetische driepoot te zijn: 'Mooie antieke lamp gemaakt van een driepikkel die gebruikt werd door landmeters. Oogt mooi en landelijk. Doe me een goed voorstel en het is van jou, of kom eens een kijkje nemen in ons landelijk winkel tje gelegen op de Bleumerstraat 16 te Maaseik. Zoeken met 'Hollandse cirkel' op deze webstek was tevergeefs, maar met 'theodoliet' niet en die ene zwart gemoffelde was heel wat meer waard dan tientallen landmeters! Iemand uit Scherpen- heuvel zette bij zijn foto: 'Zeer mooie oude theodoliet met originele houten kisten en dubbel plooibare houten meetlat. Heeft in Afrika gediend om land op te meten. Alles in zeer mooie staat. Merk: W. L.E. GURLEY, TROY, N.Y. U.S.A., NR 42201. Met Patentnummer, gaat nooit weg onder 1000 euro. Kom gerust kijken en testen. En voor de hydrografen: antieke koperen sextanten zijn goedkoper! Adri den Boer 164

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 38