Donderdag 28 oktober 2010 woonden tegen de 60 begunstigers de 12de Donateursdag ven de stichting De Hollandse Cirkel bij. De locatie was deze keer het Nationaal Archief in Den Haag. Dr. Paul Brood heette namens de direc teur allen welkom. Uit de prachtzin 'misschien berusten hier wel kaarten die u hebt gemaakt bleek zijn taxatie van veler leeftijd, gekoppeld aan de overbrengingstemlijn van archiefstuk ken. De terugblik van voorzitter Herman Quee leerde weer dat het aantal persoonsdonateurs nog steeds groeit (2010: 134). Verder kwam er veel aan de orde wat het afgelopen jaar al in dit tijdschrift stond, maar ook nog nieuwe zaken als het plaatsen van aanvulbare kronieken land meetkunde en fotogrammetrie van Henk Zom op de website en de aanstelling van Wim Ver meulen als stichtingsbibliothecaris. De locatie van de bibliotheek is de Hogeschool Utrecht (IGO) en de inventaris daarvan volgt inclusief schenkersnamen ook op de website. Gezien een positieve eigen ervaring peilde Quee naar de interesse voor een groepsbezoek aan het Ver- messungstechnisches Museum in Dortmund: een bus komt in het voorjaar van 2011 meer dan vol! In 2011 ook wordt naast het tijdschrift een eigen publicatiereeks gestart. De eerste nummers worden verzorgd door de emeriti Bogaerts en Aardoom over respectievelijk de Delftse geodesie-faculteit en satellietgeodesie. Prof.dr. Gerard van de Ven (emeritus Universi teit van Amsterdam) hield op verzoek hier dezelfde lezing als op 12 oktober bij de ope ning van het NAP-bezoekerscentrum: 'Het AP en zijn toepassingen in de periode 1800-1850'. Verwezen zij naar het verslag daarvan. Hèt nieuwsfeit van de dag was de opening van de geodetische beeldbank door Henk Leenders en Wisse van de Guchte van de werkgroep His torisch Geodetisch Beeldmateriaal van de stichting. Het geselecteerde beeldmateriaal voldoet zo goed mogelijk aan de norm dat het productieproces of enige vorm van procesgang duidelijk zichtbaar is: 'het gaat om doe- opnames'. Een uitzondering daarop vormt de 1000 jaar geschiedenis binnen handbereik, nederland ontdekje in hpt nationaalarchief. Adri den Boer Afb. 1. Pr-materiaal Vermessungstechnisches Museum Dortmund Beeldbank-dltc.nl Afb. 2. Wisse van de Guchte bij de opening van de beeldbank (foto 's Adri den Boer) 130

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 4