met 'oral historyin de hal, ook in het archief! kaarten vanwege hun afmetingen uit de dos siers haalden, waardoor van de objecten in de 19de eeuwse catalogus Hingman van Neder landse kaarten van voor 1800 doel en gebruik nu vaak onbekend is. (De Rijksarchivaris zei dat op de 11de Donateursdag in Arnhem ook. Donateur Van der Schans vroeg spreker Brood of het Nationaal Archief oud materiaal na digi- tialiseren vernietigt, en dat was evenmin het geval als bij andere overheidsarchiefdiensten. Vervolgens was er volgens Brood, geconfron teerd met de in Geo-Info in 2010 veelbespro ken vernietigingsplannen van kadastrale hulp- kaarten, vóór de overdracht een separate ver antwoordelij kheid bij de aanbiedende dienst. In groepen werden rondleidingen gegeven in depots (ook langs kokers Rivierkaarten) en Kaartenkamer. Voor het afsluitende glaasje werd nog een bezoek gebracht aan de publiek- toegankelijke wisselexpositieruimte 'De Ver dieping van Nederland' van het Nationaal Archief en de Koninklijk Bibliotheek samen en nu handelend over marskramers. De bestaande kinderprent met een marskramer en het onder schrift: 'Heb Prenten en Landkaarten te koop, Het zy by het stuk of met den hoop' mankeerde helaas.... categorie markante personen en -objec ten. Na optredende misverstanden met potentiële beeldleve ranciers werd bena drukt dat bedoeld beeldmateriaal beslist geen kaarten betreft! (Duizenden instal ment enfoto's staan verder al in de instrumenten databank.) Al het materiaal is website- toegankelijk gedigita liseerd en óf geplaatst op de 'eigen' server óf (indien fors van omvang) weggezet op archive.org. Overi gens is het niet de bedoeling van de Afb. 3. Afsluitend glaasje stichting om het origi nele materiaal zelf fysiek te bewaren, maar om hiervoor te verwijzen naar de eigenaar/beheer der. Tijdens de sessie werden oude foto's en een dito onderwijsfilmpje vertoond. (Uiteraard hadden enkele topfoto's 'ergens' wel een over lap in het digitaal tijdschriftenarchief.) Tot slot deed Van de Guchte een oproep aan de dona teurs en overige sitebezoekers om geschikt materiaal via deze website aan te melden bij de werkgroep, zie beeldbank-dhc.nl onder 'Con tact'. Voor inzage in het reeds verzamelde materiaal en de thematische indeling ervan: zie de website, uiteraard ook aan te klikken via de knop 'beeldbank' op www.hollandsecirkel.nl Voordrachten en rondleidingen In de middag waren er voordrachten van de medewerkers Gerrit de Bruin en Paul Brood van het Nationaal Archief. Ze gingen over con servering annex restauratie en het kaartenbezit. (De Bruin: 'Moderne media nemen in duur zaamheid af terwijl de informatiedichtheid toeneemt.Uiteraard werden er ook kengetal len gepresenteerd als de 110 strekkende km archief in 19 depots en de 250.000 kaarten en tekeningen. Brood memoreerde weer de 'dood zonde' van de archivarissen van weleer, die de 131

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 5