Prins Willem-Alexander opende NAP-bezoekerscentrum Dinsdag 12 oktober 2010 opende prins Wil lem-Alexander het educatief NAP-bezoekers centrum bij het NAP-monument van 1988 in het Amsterdamse Stadhuis. De bestuursvoorzitter van de stichting NAP, tevens directeur Persoons- en Geo-infonnatie van de gemeente Amsterdam, Rienk Hoff, was gastheer. Circa honderd genodigden kwamen bijeen in de Boekmanzaal. De prins werd bij zijn auto verwelkomd door loco-commissaris van Noord-Holland Sascha Baggerman en loco-burgemeester Freek Ossel van Amster dam. Een prachtig uitgedoste (hoofd?)bode geleidde hen. Hoff bekende in zijn welkomstwoord dat hij twee jaar geleden bij zijn aantreden in het stichtingsbestuur niet stond te trappelen: twin tig jaar was men al bezig om het monument uit te bouwen tot een centrum. Hij kwam snel tot inkeer: 'Waarom zou een nulmeridiaan wel bekend zijn en het net zo belangrijke NAP niet?Uiteraard dankte hij naast hoofdsponsor VSB Fonds ook veel sponsors van lagere orde, zoals de stichting De Hollandse Cirkel. Voor de exploitatie werd een samenwerking afgespro ken met de Canal-Company. Aansluitend wer den filmfragmenten vertoond van Louis van Gasteren, initiatiefnemer van het monument van weleer. De fragmenten betroffen de ope ning van het monument in 1988 door V&W- minister Neelie Smit-Kroes, een uitleg daarvan voor Japanners en het Tokyopeil daar. Prof.dr. Gerard van de Ven, emeritus-hoogle raar Waterstaatsgeschiedenis (UvA) en ook bestuurslid van de stichting NAP, hield een voordracht over het Amsterdams Peil in de eer ste helft van de 19de eeuw. Van Rraijenhoff resteerde geen netwerk, maar een aantal lijnen van peihnerken. De verspreiding van het peil was primair gericht op rivierbeheer en dat tekende de lijnen. Verder illustreerde Van de Ven de verspreiding voor de aanleg van kana len aan de hand van de Zuid-Willemsvaart en voor de aanleg van spoorwegen aan de hand van de Rijnspoorweg rond de Gelderse Vallei. Waardering had hij voor koning Willem I, die de patriot Kraijenhoff in het landsbelang na 1813 liet doorwerken. Adri den Boer Toespraken Afb. 1. Accomoderend waterpassen door prins Willem-Alexander (foto 's Adri den Boer) Opening door waterpassing Voor de 'dwarsdoorsnede van Nederland' uit 1988 bepaalde de prins vervolgens in één slag het hoogteverschil tussen het NAP-nulpunt van toen en de ingang van het nieuwe Bezoekers centrum. Waterpasinstrument en baken waren al opgesteld. Oud-NAP-hoofd en stichtingsad- Afb. 2. Uitleg door Wim van Beusekom 132

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 6