Wel en wee van Kadaster-landmeters Bij het ontruimen van een opslagruimte voor materiaal van het Kadaster in Ugchelen dook enige tijd geleden een register op met het opschrift: "Niet vernietigen Hoewel dat doorgaans wordt geschreven op dingen die slechts de gedachte aan vernietigen oproepen, heb ik toch even het register ingezien: alle landmeters vanaf 1830 die ooit bij het Kadaster werkten, stonden erin met interessante gege vens. Op de laatste bladzijde werd verwezen naar een vervolgdeel, maar dat was nergens te vinden. Vele maanden later dook uit een andere opslagruimte dat tweede deel op. Het gaat in totaal om 150 pagina's. De landmeters van 1830 tot 1974 staan erin vernield. In totaal zijn 682 landmeters opgenomen. De oudsten zijn Cornelius Groll en Petrus van den Bosch; bei den zijn geboren in 1781 en beiden gingen met ontslag per 1-1-1857.1 De jongste is ir. Paul van der Molen, geboren in 1950 en in dienst van het Kadaster sinds 1973. Vóórin het eerste deel is een verantwoording opgenomen van ir. W. van Riessen 1898- 1963 waarin is te lezen dat het register behoorde tot het archief van de in 1925 opge heven afdeling Hypotheken en Kadaster van het Ministerie van Financiën. Het bevatte oor spronkelijk de landmeters van het Kadaster naar de stand van 1 januari 1874. Het register werd niet bijgehouden. In de jaren 1954 en 1955 heeft Van Riessen het register bijgewerkt en aangevuld. Voor de bijwerking en aanvul ling somt Van Riessen elf bronnen op: bijv. het Periodiek Woordenboek, circulaire XVI van Gericke, Dagboeken Bureau Kadaster, Staats almanak, Residentie- en Stadsalmanak 1847 en 1850 (voor personeel te Den Haag). Ook zijn opgenomen de 69 landmeters die genoemd zijn in het Koninklijk besluit van 9 juli 1834, nr. 52. Het betreft de landmeters die naar de bij hou ding van het Kadaster overgingen, nadat zij eerst aan de oprichting hiervan hadden gewerkt. De registers zijn door medewerkers van de afdeling Personeel van het Kadaster bij gewerkt tot 1974. Tegenwoordig houdt onder getekende de registers bij op grond van gege vens die hem toevallig bekend worden, bijvoor beeld gevallen van overlijden. De registers bevatten de volgende kolommen: 1. Achternaam en voornamen 2. Plaats en datum van geboorte 3. Talen, welke zij magtig zijn en volbragte stu diën 4. Gehuwd of ongehuwd, kinderen of niet 5. Benoemingen bij het Kadaster; kwaliteit en datum en nommer der aanstelling 6. Vroegere betrekkingen 7. Aanmerkingen Bij "Aanmerkingen" staan vernield: neven functies, het kerkgenootschap waartoe men behoorde, ontvangen Koninklijke onderschei dingen, disciplinaire straffen, datum van ont slag en datum van overlijden. Ook komen allerlei opmerkingen voor die de personen in Zacharias Klaasse Van Riessen Afb. 1. A.J. Guichard (1897-1957), foto's coll. Kadastermuseum Indeling registers 1 Van Groll is een biografie gepubliceerd: Coen Temminck Groll en Jan Werner, Cornelius Groll (1781-1869), Ingenieur-Verifica teur bij het Kadaster van Noord-Holland, een biografische schets, in: Caert-Thresoor 1997-2. 135

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2010 | | pagina 9