C'AtD C XV 1 V slechts ten doel een algemeen terreinoverzicht te geven met de aanduiding van de gemeten stukken land. Maar deze 'formae', aldus Koopmans, hadden niet de kwaliteit van een bij een grondboek behorende kaart; mutaties werden niet bijge houden en het waren dus als het ware minuut plans zonder bijblad, maar ze konden als ter reinoverzichten wel als 'kadastrale stukken' worden beschouwd. Uit een onderzochte schetskaart van Turijn bleek het bewijs van de werkzaamheden van landmeters en het bestaan van oude kadastreringen. Hierbij vond de per ceelsgewijze meting (de strigatie) plaats na de uitmeting van infrastructuur en grenzen (de centuriatie). De eerder genoemde landmeter Hyginus constateerde, gelet hierop, ook al ver schillen tussen bezitstoestand en schetsen, en pleitte destijds voor meer zorg 'aan een goede landmeting'. Koopmans sloot dit stukje af door op te merken: Het Romeinse Kadaster is alzo noch de basis voor een grondboekstelsel, noch een onderdeel van de belasting-administratie zo het schijntMaar in de eerste plaats was het het getuigenis van een lokale toewijzing en registratie van rechten op gronden en in de tweede plaats gaf het blijk van een regionale organisatie die, met gebruik van producten van de Romeinse cartografie en landmeetkunde, zou kunnen bijdragen tot een betere kennis van het Rijk om e.e.a. beter te kunnen besturen. Hierbij kon worden geciteerd dat eerst 'Augus tus het Rijk in zijn geheel deed opmeten'. Koopmans vervolgde deze bijdrage met te ver melden dat landmeters ambtelijke personen waren en noemde hun functies als 'divisores (verdelers), metatores of (agri)mensores, decempetadores (die maten met een tienvoets lange stang), gromatici (die werkten met de groma)'. Hierbij werd onderscheid gemaakt tussen beoefenaars van de landmeetkunst als ambacht en landmeetkunde als richting van ORDINES FINITIONUM LATIN US TOöATUS 3f 22 25 Afb. 2. Afbeeldingen van Romeinse grensstenen Afb. 1. Fragment van een steen met inscriptie, gevonden in Orange 8

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 10