Voor de lezer eerst even een opfrissen Het gaat om een topografische compilatiekaart [93°- 141° O.L.; 10° N.B.-21°30' Z.B.; vervaardigd in de jaren 1827-1837; gepubliceerd in 1841- 1843; gravure; 160x240 cm; in 8 bladen een verzamelingsblad] Daarop heeft Von Derfelden ten dienste van het Indische bestuur zo nauw gezet mogelijk de in 1837 actuele grenzen van de residenties, regentschappen, rijkjes, etc. aangegeven.4 Tevens was de kaart bedoeld om de inwoners van het moederland en die van de volksplanting in de Oost een beeld te geven van de Oosterse bezittingendie tussen 1820 en 1835 in een hoog tempo werden uitgebreid. De kaart ontstond buiten de daarvoor destijds gebruikelijke militaire en maritieme organisa tiestructuren om, ook al was ze wel gebaseerd op hydrografische en geo-/topografische opne mingen die voornamelijk binnen die structuren werden uitgevoerd. Zeer belangrijke spelers op de achtergrond waren voormalige Indische top bestuurders en een hoge ambtenaar uit de jaren 1816-1827, die wisten waar ze over praatten, en die een bestuurlijk totaalbeeld van de archi pel hoogst wenselijk achtten. De inspirator was oud-Gouverneur-Generaal G.A.G.Ph. van der Capellen, die in 1821 het besluit uitvaardigde tot instelling van de 'Commissie tot verbete ring der Indische Zeekaarten' en die in 1823 het 'Depot der Zeekaarten' oprichtte. In 1826 keerde hij naar patria terug, en nam zo niet alle dan toch buitengewoon veel eiland- en andere detailkaarten die hem in zijn ambtsperiode q.q. waren aangeboden, mee, die hij in bruikleen aanbood aan Von Derfelden. In de jaren 1825-1829 was C. Th. Elout, die gedurende de jaren 1816-1819 met Van der Capellen deel had uitgemaakt van het trium viraat aan het hoofd van de Indische regering, minister van Koloniën. Tenslotte was er J.Cli. Baud. In de jaren 1816-1821 onderhield hij te Batavia, eerst als gouvernements-secretaris en later als algemeen secretaris van de 'Hooge Regeering', goede contacten met Van der Capellen. Vanaf 1827 zorgde hij als Directeur voor Zaken der Koloniën, en later als Gouver neur-Generaal a.i. ervoor dat al het nieuwe kaartmateriaal dat uit Oost-Indië kwam, aan Von Derfelden werd toegezonden. Vanaf 1837 adviseerde hij als staatsraad de Minister en de Koning met betrekking tot de kaart. Officieel was het initiatief tot de vervaardiging van de kaart in 1828 van Von Derfelden zelf uitgegaan met het zenden van adressen: een aan het Ministerie van Binnenlandse Zaken, en een aan dat van Koloniën. Ook had hij ver klaard de uitgave van de kaart voor eigen reke ning te willen laten plaatsvinden. Maar omdat het project steeds groter vormen aannam, viel LE EDI DES rA.YS-JBA.S, PEISCE D'OBANGE- HASSAlf, CRAND-DUC DE LUXEMBOURG, DUG DE LIMBOUKG, ETC., ETC., ETC. SIRE, Uaccucii gradeiLX do/it Votre Majesté a bleu voula hono- rcr la carte générale ties possession# jtfétrlandaises en Orient est unc bien douce récatnpcitsc tie mes efforts pour améliorer létat des conjtaissances géographiques ties régïons lointaines et étendues qui fleurissent sous le sceptre patemei de Votre Majesté. Afb.l. De eerste van de twee pagina 's die de "Dédicace [de opdracht aan de koning] bevatten in deMémoire analytique..., het boek bij de 'Algemeene Kaart.Daarin heeft Von Derfelden verantwoording afgelegd o.a. voor de keuze van zijn bronmateriaal. De vertaling van de tekst luidt: "Sire, De welwillende aan vaarding waarmee Uwe Majesteit de algemene kaart van de Nederlandse Oosterse bezittingen heeft willen vereren, is een aangename belo ning voor de inspanningen om de stand van de geografische kennis te verbeteren van de verre en uitgestrekte gebieden die opbloeien onder- de vaderlijke scepter van Uwe Majesteit." 4 Zie b.v. voor Von Derfeldens pogingen om de administratieve indeling van Java zo waarheidsgetrouw mogelijk weer te geven de briefwisseling in 1830 tussen J. Ch. Baud en Gouverneur-Generaal Van den Bosch: Broeders 2007, p. 130. 13

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 15