begin 1838 het Koninklijk Besluit dat de uit gave van de kaart uit de Koloniale kas zou worden betaald. Een van de taken die Von Derfelden zich bij het tekenen stelde, was de vorm en de ligging van de eilanden zo nauwkeurig mogelijk weer te geven. Daarvoor maakte hij gebruik van tal rijke opnemingsverslagen en honderden detail kaarten, voornamelijk van Nederlandse, Franse en Engelse expedities die (delen van de) kusten zo nauwkeurig mogelijk hadden opgenomen. Anders gezegd: hij gebruikte het beste hydro grafische materiaal dat tussen 1827 en 1837 voorhanden was. Voor de bepaling van de lengte op zee werden aan boord van waarne mingsschepen chronometers gebruikt met de Meridiaan van Batavia als point de depart. In journaals uit die jaren komt men verschillende keren de notitie tegen dat de chronometer stuk was of dat die niet bij tijd bleef. Het werkte allemaal nog niet zo perfect. Op zesentwintig bijkaarten, in de open ruimte die anders toch maar door zee werd ingeno men, gaf Von Derfelden de meest recente en meest verantwoorde informatie weer. Op twin tig van die kaarten kan men langs de kust of in de riviermond dieptelodingen aantreffen; der tien van deze kaarten zijn reducties van origi nele kaarten waarop de naam van de auteur vermeld staat. Dit niet alleen om het vanzelf sprekende feit dat deze de kaart vervaardigd heeft, maar ook uit eerbetoon aan de maker, en niet minder om aan het buitenland te laten zien waarmee de Nederlandse Marine in de Oost bezig was, en om tegelijk de Nederlandse rech ten in de Archipel te onderstrepen. Daarom was het ook dat Von Derfelden op de hoofd kaart de reizen van Modera [1828], Kolff [1828] en Gouverneur-Generaal Van der Capel- len [1824] heeft ingetekend.5 Voor alle duidelijkheid: eventueel op zijn bron materiaal voorkomende dieptelodingen heeft hij niet op de hoofdkaart overgenomen. Noch uit de hoofdkaart noch uit de bijkaarten mag men afleiden dat Von Derfelden de intentie heeft gehad een navigatiekaart te vervaardigen voor de scheepvaart tussen de verschillende eilanden van de archipel, ook al zou de schijn gewekt kunnen worden door de bijkaarten. Wat is nu het standpunt van Mohrmann ten opzichte van deze kaart? Kort gezegd kwam het tot voor kort hierop neer: de kaart van Von Derfelden is een waardeloze kaart.6 Dit stand punt heeft hij kennelijk bijgesteld in zijn laat ste publicatie: hier beperkt hij zich tot de uit spraak dat de kaart onbruikbaar is om te navi geren. Dat meen ik althans te mogen afleiden uit de alinea die aan het einde van pagina 152 begint. Onder het empathisch aandoende kopje: "Cartografische tragedie voor Von Der felden" opent de alinea met: "De Von Derfel den- (Borneo)kaarten werden door de Lengte graadcommissie, met de wiskundige J.F.L. Schroder als voorzitter, afgekeurd voor gebruik ten behoe\'e van de navigatie,"7 Tegen de afkeuring van de 'Algemeene Kaart...' voor een dergelijk doel zal niemand iets inbrengen.8 Maar de formulering van de zin roept wel een paar vragen op: 1Mohrmann heeft het over: "Von Derfelden- (Borneo)kaarten". Wat bedoelt hij daarmee? Bedoelt hij het kaartbeeld van Borneo zoals dat voorkomt op de gecombineerde kaartbladen 2 en 3, of heeft hij ook de bijkaartjes op blad 7 van de 'Algemeene Kaart...' op het oog, waarop delen van Borneo worden afgebeeld? Of 5 Derfelden van Hinderstein, G.F. von. 1841Mémoire analytique, pourservir d'explication a la carte générale des possessions néerlandaises dans Ie grand archipel indien par Ie baron - publié par les soins de G.A. Tindal. La Haye; Amsterdam: Gebr. van Cleef, VII-VIII 6 In een niet gepubliceerde brief aan de redactie van Caert-Thresoor in juni 2009 schreef Mohrmann: "Von Derfelden kan ik slechts kwalificeren als een analist van overheidsgegevens die in een luie stoel gezeten, verzamelde, copieerde en becommenta rieerde. Nimmer heeft hij zelfs ook maar één, door hem astronomisch bepaald punt in een driehoeksnet berekend, laten verifieë- ren en gepubliceerd." Vraag: Hoe kwamen de samenstellers van de tabellen in b.v. de edities van Connaissance des Temps aan hun gegevens? Er werd toch ook gebruik gemaakt van verantwoorde positiebepalingen door anderen? 7 Wanneer Schroder Von Derfeldens kaart heeft afgekeurd voor de navigatie dan wil dit nog niet zeggen dat hij geen enkele waardering had voor de kaart. Zijn afkeuring kan worden uitgelegd als een duidelijke en gezaghebbende uitspraak voor de (Indische) Marine en de Koopvaardij in de Oost. 8 Zie ook de herhaling van Mohrmanns bewering in enigszins andere bewoordingen in conclusie 7 aan het einde van het arti kel. 14

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 16