Sinds januari zijn de openingstijden van het NAP-Bezoekerscentrum donderdag t/m zater dag van 10-17 uur. In de vakantieperiodes is bezoek van maandag t/m zaterdag mogelijk, 'In een hoek van de voorgevel van de Hoeve Sophia aan de Groeneweg 31 in Kethel bevindt zich in het metselwerk een merkwaardig rond staatje. Het is een zogenaamd peilmerk. Gewoonlijk staan op het peilmerk de let ters NAP, maar op het merk van de Hoeve Sophia staat CD. Dit is de afkorting van Cul tuurtechnische Dienst. Deze dienst had eigen peilmerknetten in verkavelingsgebieden. In de voorgevel van de boerderij De Vergulde Hand aan de Maassluissedijk 188 in Vlaardin- gen zit ook een peilmerk. Boven dit moderne staatje bevindt zich een oud gevelsteentje met een ingehakte streep. Onder de streep staat 'boven AP' (Amsterdams Peil). De tekst boven de streep is onduidelijk.' 'Het Leege Land heeft vier videofilms gepubli ceerd over onze activiteiten en visie. Het aantal wordt in 2011 mogelijk uitgebreid met meer films over het werk van Het Leege Land. Enige tijd geleden heeft Het Leege Land opna men gemaakt op Fort Werk aan de Korte Uit weg. Hiervan zijn vier korte presentaties gemaakt, over de workshops, educatieve projec ten, het gebruik van instrumenten en de histori sche context die we bieden bij onze activiteiten. In elke film licht Leege Lander Raymond Uppelschoten toe hoe we denken over de activi teiten rond techniek en landschap en op welke manier we werken met deze twee thema's. We hebben de films gemaakt omdat beelden nu eenmaal meer kunnen zeggen over de inhoud van onze activiteiten dan woorden of foto's op de site of in de folders. De films geven vooral een goede impressie van de workshops en de educatieve activiteiten. De korte uitleg over instrumenten en de 'modernisering' daarvan licht toe met welke materialen we werken. De film over historische context maakt duidelijk hoe we activiteiten ontwikkelen over verschil lende periodes van onze geschiedenis. De films van Het Leege Land zijn te vinden op onze eigen site op de homepage, of op de over zichtspagina van de videofilms.' (www. hetleegeland. nl) Nu al zijn verschillende landelijke en provin ciale culturele organisaties enthousiast over het idee van dit project. Van enkele ontvangt de Inventaris Bedrijfsmuseum Kadaster deel 3 In januari 2011 is deel 3 van de Inventaris van het Bedrijfsmuseum Kadaster verschenen (156 p.). Het bevat de rubrieken: correspon dentie, voorschriften en cursusmateriaal. Er zullen in de reeks nog drie delen verschijnen. (Hierbij zit ook archiefmateriaal van de Vereni ging van Hoofdambtenaren van het Kadaster, van de Vereniging voor Kadaster en Landmeet kunde en van de Nederlandse Landmeetkun dige Federatie.) Inl. zacharias.klaasse@ kadaster.nl Openingstijden NAP-B'ezoekerscentrum aan gepast zie www. normaalamsterdamspeil. nl. NAP-peilmerken in Midden-Delfkrant Frits van Ooststroom in Midden-Delfkrant, maart 2010 Video 's Het Leege Land Romeins landmeten in Utrechtse gemeenten 'Tezamen met de Stichting Domus en Via ont wikkelt Het Leege Land in het eerste kwartaal van 2011 een project rond Romeinse landme ten en de rol van de Romeinen aan de Neder landse Limes of grensgebieden. De ontwikke ling van Romeinse activiteiten is al sinds eind 2009 een doel van Het Leege Land. Het project waar deze ontwikkeling deel van uitmaakt is ontwikkeld door de Stichting Domus en Via. Deze stichting voert in april 2011 een project uit in het Utrechtse Kromme Rijngebied. Daar worden lessen gegeven aan groepen 7 en 8 van de lokale basisscholen. De lessen gaan over de rol van de Romeinen in het gebied en de tech nieken die zij introduceerde aan de Linies, de grensgebieden van het Romeinse rijk. Het project bestaat uit lessen op basisscholen in de gemeenten Bunnik, Houten en Wijk bij Duurstede. De lessen zijn gebaseerd op het les project Landmeter in de Klas van Het Leege Land. Aanvullend op de lessen worden zoge naamde Dies Parentes georganiseerd. Dit zijn kleinschalige, lokale Romeinse presentaties voor dorpelingen en de ouders (ofwel parentes) van de leerlingen die het Romeinenproject heb ben gevolgd op school. 21

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 23