stichting Domus en Via subsidie voor de uit voering van dit project.' Op vrijdag 26 november 2010 hield de GIN- Werkgroep voor de Geschiedenis van de Karto- grafie een studiedag in het gebouw van de Bij zondere Collecties van de Universiteit van Amsterdam (UvA). Het thema was 'Neder landse kartografie in en rond de Franse tijd'. Op de plek waar de studiedag werd gehouden, werd in 1806 het Depot-Generaal van Oorlog gevestigd, de voorloper van de Topografische Dienst. (Kraijenhoff liep er rond als de eerste directeur.) Mare Hameleers memoreerde als voorzitter dat het de 45 ste studiedag van de Werkgroep sinds 1984 was. Hij zag nooit een gebrek aan nieuwe onderwerpen en verwelkomde weer rond de 75 bezoekers. (Men telt zonder breukervaring de dagen door over de fusiedatum van NVK naar GIN; bezoekers komen uit alle regio's, zijn ook nog maar sporadisch lid van GIN en hebben Caert-Thresoor als lijfblad.) De laatste drie lezingen van de dag gingen over het megaproject van Jan Werner van de Bijzon dere Collecties van de UvA zelf. De negende- lige verzamelatlas 'Altas der Neederlanden' (AdN) van 1815 vormt van 2010-1013 het middelpunt van een enorm digitaliserings-, res tauratie- en expositieproject. Raadplegen van http.V/atlasderneederlanden.blogspot. com/ zij een ieder aanbevolen. De AdN is een zoge naamde factice-atlas: de ingebonden kaarten- collectie van een (onbekende) verzamelaar. De 617 kaarten zijn uit de periode 1650-1815 en deels gedrukt, deels in handschrift (Tandme- terskaarten'). Het unieke van dit fenomeen en de status ervan vroegen om restauratie. Jean- Marieke Poot en Judith Geerts behandelden de schade-inventarisatie voor de restauratie en toonden later in een andere ruimte de atlasde len zelf. Het slot na conserverende restauratie zal dankzij integrale digitalisering een restric tief inzagebeleid zijn. Ook van de geschiedenis van de atlas zelf, inclusief de vouwen in gro tere kaarten, moeten uiteraard afleesbare spo ren bewaard blijven. Voor 30 kaarten, die voor restauratic wel uit de atlas móeten worden genomen, is nog een discussiepunt of ze weer terug worden gevouwen dan wel los zullen worden bewaard, wat goed is voor de kaarten, maar slecht voor de atlas als unicum (afb. 4). Een uniek huidig gebruik van de atlas was al ter illustratie van het in 2010 verschenen boek 'Ver borgen Wildernis' van auteur Kester Freriks. Ook hij was op die GIN-dag een begaafd spreker. (www. hetleegeland. nl) Vraag rond landmeter Jan Wapperom 'Rond 1830 is in de archieven sprake van een landmeter H. Wapperom, maar alle vermeldin gen van de Wapperom eind achttiende en begin negentiende eeuw, lijken van dezelfde Jan Wap perom te zijn. Wie meer weet, mag het zeg gen.Zo eindigt een bijdrage van 7 januari 2011 over 'Jan Wapperom, landmeter en kaart tekenaar van de Zuid-Hollandse buitendijkse gebieden' op een webstek van Het Leege Land. Andere recente bijdragen over landmeters daarop zijn: 'Pekela gekarteerd door Amoldus Tideman' en 'De grote onbekende d'Ablincourt en zijn bomen'. (www. leegelandarchieven.nl) 'Atlas der Neederlanden Adri den Boer Afb. 4. Cartouche-met-vouwen van een kaart van landmeter Jacob van Hoorn - Zeedijk beoosten Muiden, 1737 - uit een deel van de Atlas der Neederlanden (foto Adri den Boer) Deel astronomisch instrument 13de eeuw In de winter van 2010/2011 (t/m 17 april) laat De Nieuwe Kerk in Amsterdam hoogtepunten zien van een van de beroemdste verzamelingen islamitische kunst ter wereld. 'Passie voor per fectie' toont bijna 500 meesterwerken uit de collectie van professor Nasser D. Khalili. Nummer 20 is een decoratief aanhangstuk voor een astronomisch instrument, Noord-Irak, Mosul, 13de eeuw. Messing, gegoten en gegra- 22

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 24