Afb. 6. Grafometer Museum De Be\>elanden (foto Reggie den Os) Afb. 8. Boekomslag 'Smallingerland op de kaart Afb. 5. Aanhangstuk voor een astronomisch instrument, Noord-Irak, Mosul, 13de eeuw (www. nieuwekerk.nl) veerd (afb. 5). 'Deze ophangsteun heeft waar schijnlijk gediend voor een grote vrijstaande kwadrant, sextant of astrolabium in een astro nomisch observatorium. De signatuur van de maker, Shakir ibn Ahmad, staat erin gegra veerd. Er is een versiering van opengewerkte arabesken, met krullen die sterk doen denken aan de opengesperde muil van een draak.' www.nieuwekerk.nl) Grafometer in Museum De Bevelanden In DHC 2010-4 (p. 163) is nog aangehaald dat de 'graphometer of halven cirkel' in de Recueil Méthodique van 1812 werd genoemd als werk tuig voor (horizontale) kadastrale hoekmetin gen vanaf stok of driepoot. (Een grafometer is ook een instrument in de handschriftkunde!) In de collectie van het Historisch Museum De Bevelanden in Goes bevindt zich de hierbij afgebeelde eenvoudige ('merkloze') halve cir kel (afb. 6 en 7). 'Deze was in 1597 uitgevonden door de Frans man Philippe Danfrie. Het bestaat uit een halve Afb. 7. Detail grafometer Museum De Beve landen (foto Reggie den Os) cirkel met verdeelde rand en vaste vizieren langs de diagonaal en een draaibare vizier- liniaal', aldus Pouls in 1997 in 'De Landmeter' over het instrumenttype met soms een inge bouwd kompas. De instrumentendatabank van ww. hollandse cirkel, nl bevat als twee Franse instrumenten zowel een grafometer (nr 2588 van Raymond Uppelschoten, z.j.) als wat onderscheidend wordt genoemd een graphometer (nr 1156 van Planetarium Franeker, 1670). Er moeten er in Nederland veel meer zijn! In museum Boerhaave liggen enkele Neder landse grafometers als topstuk in een vitrine, zie ook www.museumboerhaave.nl. Adri den Boer Smallingerland op de kaart' Op 16 november verscheen het boek 'Smallin gerland op de kaart'. Deze uitgave is een geza- 23

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 25