Varia: landmeetlessen dankzij Zuiderzeewerken De Ferrariskaart werd in de jaren 1770 van het huidige Belgische territorium - destijds de Oostenrijkse Nederlanden - gemaakt. De kaart staat daarom ook bekend als 'Kabinetskaart van de Oostenrijkse Nederlanden en het Prins bisdom Luik'. Het veldwerk voor deze kaarten- set werd uitgevoerd onder leiding van generaal- majoor Joseph graaf van Ferraris. Er werden drie met de hand getekende sets vervaardigd, waarvan het exemplaar dat oorspronkelijk voor keizer Joseph II was gemaakt in bezit kwam van koning Willem I. Dit was in de jaren dat België deel uitmaakte van het Koninklijk der Nederlanden. Het gehele kaartwerk werd toen ondergebracht in het archief van de voorloper van de Topografische Dienst. In 1984 werd de Ferrariskaart overgebracht naar het toenmalige Algemeen Rijksarchief, nu het Nationaal Archief. Op twee onvindbare bla den na, die nu tot ieders grote vreugde weer opgedoken zijn en alsnog aan het Nationaal Archief werden overgedragen. 'De Zuiderzeewerken hebben meerdere blij vende sporen nagelaten op Wieringen, afgezien van de beide afsluitdijken. De gewone arbei ders werden gehuisvest in simpele barakken die bij Den Oever, Zurich en op het werkeiland Breezanddijk waren gebouwd. Een paar daar van staan er nog. Er waren ook vele opzichters en ingenieurs bij de aanleg van de dijk betrok ken. Zij waren heel wat beter gehuisvest. Ver spreid over het eiland waren 4 grote luxueuze villa's neergezet. In Westerland werd een grote villa gebouwd voor ingenieur Lely, de villa Waterkeer. Veel heeft hij niet kunnen genieten van het uitzicht op de nieuwe Amsteldiepdijk, want Lely was oud en overleed eindjaren 20. Zijn zoon heeft nog wel lange tijd in de villa gewoond. Op Zandburen, net buiten Hippoly- tushoef, werden twee vergelijkbare grote villa's gebouwd voor de hoofdingenieurs en hun families en in Oosterland ontstond een com plete wijk, het zogenaamde MUZ-park (MUZ staat voor Maatschappij ter Uitvoering van de Zuiderzeewerken). Om aan te geven hoe groot deze villa's zijn: de grootste van de vier, in Oosterland, was tot voor kort in gebruik als jeugdherberg met meer dan 70 slaapplaatsen. Gelukkig betekende de luxueuze huisvesting niet dat de ingenieurs zich als hoge heren gin gen gedragen. Een aantal van hen heeft de plaatselijke jeugd en geïnteresseerden de eerste beginselen van een technische opleiding gege ven. Elke week gaven zij gratis les in wis kunde, natuurkunde, bouwkunde en landmeten. Op Wieringen, waar de lagere school de enige educatie was, bleek een grote behoefte aan kennis te bestaan, en het staat vast dat zeker een aantal van degenen die deze lessen gevolgd hebben daar later veel profijt van hebben gehad. Helaas kwam aan dit project een einde toen de Afsluitdijk voltooid was.' (www.pagowirense.nl in de streek van Wie ringen) Ferrariskaart weer compleet Op woensdag 2 februari zijn twee ontbrekende bladen die bij de Bijzondere Collecties van de Universiteit van Amsterdam zijn teruggevon den overgedragen aan het Nationaal Archief in Den Haag. De Ferrariskaart, een zeer belang rijk en grootschalig 18de-eeuws kaartwerk bestaande uit 275 royale kaarten, is daarmee sinds 1984 weer compleet. De bladen zijn teruggevonden door de conservator Kaarten en Atlassen van de Bijzondere Collecties. Ze ble ken abusievelijk achtergebleven in de kaarten- collectie van de voormalige Topografische Dienst in Emmen. Een groot deel van deze col lectie wordt sinds vorig jaar beheerd bij de Bij zondere Collecties. Bij het verder sorteren van de tienduizenden kaarten uit deze collectie werden de twee bladen van de Ferrariskaart door conservator Jan Werner herkend. Werner geloofde zijn ogen niet en bracht meteen het Nationaal Archief, waar de Ferrariskaart thuis hoort, op de hoogte. (persbericht UvA) 26

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 28