Reactie Varia: HP/De Tijd over 12 oktober, PWA en NAP NAP Een van de twee WA's reageerde terecht op een fout in mijn bijdrage 'Prins Willem-Alexander opende NAP-Bezoekerscentrum' in DHC 2010-4. Het meetprotocol werd niet getekend door de stichtingsvoorzitter en de prins, maar door de stichtingsadviseur Willem Adriaan (van Beusekom) en Willem-Alexander. Zie het proces-verbaal van de waarnemingen (afb. 1). Daaruit blijkt ook dat - in afwijking van het mij verstrekte draaiboek - een van de baakhouders niet Louis van Gasteren was, maar Jan van Beers van de gemeente Amsterdam. 'Een lezing en een tentoonstelling over het Normaal Amsterdams Peil: het nationale ijk- punt voor landmeters. En dat een dag na terug keer van een bezoek aan de Nederlandse Antil len. Het moet dus op karakter vandaag. De prins laat het over zich heen komen: de onwaarschijnlijk saaie voordracht duurt ten slotte maar twintig minuten. Daarna moet de prins door een landmeetkijker kijken en een getal doorgeven aan een gewichtig ogende man met een klembord in de hand. Die noteert het getal en vraagt de prins het formulier te onder tekenen. Licht gegrinnik bij de omstanders. Gelukkig is de prins goed geluimd. "Dat is de goedkoopste smoes voor een handtekening die ik ooit heb gehoord," flapt hij eruit. Hilariteit alom, niet in de laatste plaats bij de grappen maker zelf. En de man met het klembord, we zien het aan zijn mimiek, die wordt ter plekke een centimeter kleiner. Dat zien we vaker: de prins maakt een grapje (hij heeft wérkelijk humor), alle omstanders lachen, maar er is één iemand die beteuterd kijkt. Hij voelt zich niet gekwetst, hij is niet beledigd, hij houdt er geen trauma aan over. En toch voelt iedereen aan dat hij de verliezer is. Hij kan niets meer herstel len, hij kan de bal niet terugkaatsen. Alle repliek zou opgepast en ontijdig zijn. In de humor heeft de hoogst geplaatste altijd het laat ste woord. En overal waar hij komt, is Willem- Alexander die hoogst geplaatste.' Adri den Boer PROCESVERBAAL van waarnemingen op 12 oktober 2010 hij het NA P monument te Amsterdam. AiMttur Stkhlitty MAP Afb. 1. Proces-verbaal van waarnemingen van de stichting NAP (Uit: Mark Traa, In het voetspoor van Willem- Alexanderin: HP/De Tijd, 17 december 2010) 30

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 32