Varia: landmeters en paasbulten Varia: 'Het luiden van den Bourdon te Delft Op www.erh.courant.nu is sinds 2010 het Hol- tens Nieuwsblad van 1949-2009 te vinden en langer bestond die krant niet. Zoeken met de term 'landmeter' levert 21 treffers op. Volledig raadplegen kan een ieder doen, maar een tijds beeld van waarmee de vakmensen de krant haalden is ook op deze plaats aardig. In 1956 al schreef ene W.O. een fors stuk 'Over het kadaster'. Verder trok dat Kadaster zelf de aandacht bij het 150-jarig jubileum. In januari 1982 werd melding gemaakt van een expositie aan de Zwartewaterallee in Zwolle en daar stond zelfs een foto bij van een demonstratie met een automatische tekentafel. In maart 1982 werd dit gevolgd door een artikel 'Anderhalve eeuw Kadaster' van W. Otten uit Hilversum en hij refereerde zelfs aan NGT Geodesia 1981. In juni 1984 stond er een interview in deze krant met Jacqueline Zwolle, die als eerste vrouw (22) aan de MTS in Hengelo het diploma Landmeter behaalde. (Hoe zou het haar vak matig gezien zijn vergaan?) In 1999 was een stuk te lezen over de uitgave van de Kadastrale Atlas Holten 1832. Onbetwiste top-aandacht voor landmeters was er echter bij het meten van de hoogten van 'Paasbulten' die werden opgebouwd en in brand gestoken. In 1987 kwam Kadaster-land meter M. Reilink daarbij zelfs met een tachy- meter op de foto. Ook in 1988 had een land meter de hoogte redelijk nauwkeurig in kaart gebracht', zoals de krant toen mooi zei. Tot in 2008 en 2009 toe was het opmeten van Paas bulten nog dé activiteit, waarmee landmeters het Holtens Nieuwsblad haalden. Daarna was die krant er dus niet meer, maar zou het jaar lijks opmeten van de paasbulten doorgaan? Uiteraard is op de webstek gezocht naar het vóórkomen van het woord paasvuur in de vak bladen. NGT Geodesia 1992-7/8 nam een bericht over uit de krant Tubantia van 17 april 1992: voor de VVV Holten mat Gerrit Mak voort van het Kadaster de 'boakes' op met een tachymeter en dat werd als iets nieuws gepre senteerd. Adri den Boer 'Gedurende het luiden van den Bourdon van de Oude Kerk te Delft heeft prof.ir. W. Schenner- horn gisteren met enkele assistenten gepro beerd de ligging van het slingervlak en de grootste uitwijking in dit vlak vast te stellen, zulks met het oog op mogelijk gevaar bij het luiden van deze zware klok in den ouden kerk toren. De waarneming geschiedde op den toren zelf met behulp van gevoelige niveaux en van een theodoliet, opgesteld op de binnenplaats van het Prinsenhof.' Leidsche Courant 28-3-1934, www. leiden.courant.nu) NB Op 27 maart 1934 werd koningin Emma begraven. Oude Kerk op jubileum tegel MD/AGI, 2006 31

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 33