Column: '...voor oningewijdengeschetst' In de voorlaatste column werden wat landmetersgedichten en de piketpaaltjes van Rutte geme moreerd. Alpha-mensen benutten landmeten meer en graag in hun metaforen. 'De grenspalen tussen 'goed'en 'fout'liggen zo gezien niet op een strakke, met de theodoliet van ethiek en moraal getrokken lijn' aldus het boek 'Het Philips-Kommando in Kamp Vught' van Klein en Van de Kamp (Amsterdam/Antwerpen 2003, p. 10), recent nog geciteerd in het Tijdschrift voor Geschiedenis (2010-3, p. 339). We moeten niet willen controleren of zulk instrument- gebruik van leken wel precies klopt. De VPRO zoekt voor de tv-serie 'Nederland van boven' anno 2011 ook 'landmeters op hun fiets' en zelfs Geonovum geeft dat zo door. Op markt - plaats.nl bood een Poeldijker pas zelfs een 'oude landmeter in de kist' aan. Het is ook al lang geleden dat er het boekje 'Ons Kadaster voor oningewijden geschetst' ver scheen, zo dacht ik, alleen bekend zijnde met de eerste editie van 1898. Kennissen boden mij er echter een herdruk van aan uit de tijd van de viering van 150 jaar Kadaster'Ze deden het met aarzeling, niet vanwege het (minstens) tweedehands karakter, maar gelukkig vanwege die titel. De herdruk is van augustus 1981 met een geleidewoord van P.L.H. Crasbron, toen con servator van het Belastingmuseum. Tot mijn verbazing was er van 26 augustus t/m 4 septem ber van dat jaar een tentoonstelling op Westzeedijk 507 bij Brown en Root, een Amerikaanse private military contractor Het boekje begeleidde de tentoonstelling die daar door KADOR te Rotterdam met het Belastingmuseum was opgezet met als thema 'Een onroerend goed te Schoonhoven tussen 1830 en 1916'. Over dat alles kwam destijds niets in Geodesia te staan. Ook daarom leg ik het hier maar vast. Uitgeverij Wolters-Noordhoff had geen bezwaar tegen zo'n heruitgave van P. Noordhoff uit 1898. KADOR in Rotterdam tekende de kaarten en de hoofddirectie in Apeldoorn drukte deze mooi (dat werd nog niet uitbesteed). Het eigenlijke boekje werd vermenigvuldigd bij de Directie Automatisering Rijksbelastingen, Bureau Cen trale Adressering en Verzending Rijksbelastingbescheiden te Apeldoorn. Naar het eigenlijke boekje van E. Molema, landmeter van het Kadaster te Appingedam, wordt nog steeds verwezen en het is te fraai om in een column samen te vatten. Ons digitale tijdschrif tenarchief leert uit K&L snel dat hij in 1856 werd geboren, in 1883 in dienst kwam, in 1902 naar Groningen werd verplaatst en in 1923 met eervol ontslag ging. Anno 1889 leverde hij de bijdrage 'Een arceerliniaal'. Pereboomhout is me gebleken voor deze liniaal eene der meest geschikte houtsoorten te zijn.'') Gezien de discussies van 2010 in vooral het Archie\>enblad en Geo-Info citeer ik uit het boekje alleen over de vervaardiging van kadastrale Hulpkaarten, waar van daarin een voorbeeld als plaat IV is opgenomen: Nadat de Landmeter de meting heeft ver richt, maakt hij van de verandering een klein kaartje, eene hulpkaart. Daarvoor legt hij het oorspronkelijke plan op het Kopiëerglas en op het plan eene blanco hulpkaart om hierop in potlood perceel no. 13 en de betrekkelijke ruitlijnen te kopiëerenDat was nog een duurzaam glasplaat zonder lamp, maar met onderin een witgeverfd, voor het raam te plaatsen lichtstralenvangend bord! Ten slotte: in nummer 2007-4 van dit tijdschrift suggereerde ik al om voorbereidingen te treffen voor de viering van het 200-jarig bestaan van het Kadaster in 2011. Het is nu de hoogste tijd om dat te herhalen. Zoals bekend werd het Kadaster in Nederland ingevoerd bij keizerlijk decreet van 21 oktober 1811. Dat eerder jubilea werden gevierd op basis van pas de ingebruikname van het Kadaster anno 1832 (en nog zonder Limburg ook) en wel in 1932, 1981/1982 en 2007 is een ander verhaal. Adri den Boer ONS KADASTER OtSNGEWIJDEN GESCHETST, E, 32

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 34