van in het RCGW-archief. De zaak ging bij de commissie pas weer spelen toen inspecteur E.J.A. Weijgers van het Kadaster op 25 febru ari 1921 de commissie een recent afschrift van de brief van Van Riessen en Bakker van ruim een jaar geleden en een begeleidend schrijven d.d. 21 februari van I-V Boer toezond.9 Op spoed aandringend, herhaalde Boer zijn instemming met de wensen van zijn landmeters met het verzoek die landmeters te betrekken bij de keuze van de eindpunten van de centreerba- ses; overigens achtte hij Van Riessen en Bakker best in staat de klus zelf te klaren, eventueel na instructie door zijn ambtgenoot in Zutphen, de ervaren Th.L. Kwisthout10. Kwisthout was al door zijn minister op de hoogte gebracht met de problematiek en met de CenOurru Afb. 3. 'Vaassen II', bij de centrering op 10 januari 1922 gefotografeerd met "één van de kleine camera's". Bron: Kadaster, Geometri sche Referentie Systemen afspraken die inmiddels ten behoeve van I-V Boer en zijn landmeters inzake Apeldoorn met de RCGW waren gemaakt. Hij wist dus al waar het over ging toen Van Riessen en Bakker op zaterdag 11 juni bij hem aanklopten om te weten te komen wat er zoal kwam kijken bij de centrering van een RD-punt.11 Afgesproken werd dat hij - Kwisthout - bij één of enkele van de betreffende punten instructie zou geven over hoe te meten en te berekenen. Als oud-graad- meterstelde hij zich nu in verbinding met zijn vroegere chef, professor Heuvelink, die met het plan op de hoogte moet zijn geweest. Dit - de brief aan Heuvelink - vooral om tijdelijk de beschikking te krijgen over de benodigde mate rialen en instrumenten: Hooggeachte Profes sor]" "Ik hoop nu maar, dat mijn geheu gen mij daarbij niet teveel in de steek zal laten; dit is evenwel zeer goed mogelijkKwisthout was tenslotte al weer ruim zeven jaar weg bij de RD. In de veronderstelling dat het de bedoe ling was dat de metingen op de bij de RD gangbare wijze zouden worden uitgevoerd, deed hij een beroep op Heuvelinks bekende welwillendheidom hem te helpen zijn 'ver langlijstje' eventueel aan te vullen. Daarop stonden wat betreft: 1Vastleggingen: 15 bronzen bouten model Vastlegging I 3 pennetjes om daarin te plaatsen 10 ijzeren vastleggingsbouten 10 koperen boutjes 30 betonpaaltjes met koperen stiften in de kop 2. Gereedschappen: 4 steenbeitels (2 steekbeitels, 2 platte bei tels) 3 steenboren met getande rand 1 steenhouwers houten hamer 1 ijzeren vuist 1 loden nestje12 met los timmergereedschap gepakt in een gereedschapskist 1Instrumenten: 3 loodstaven in kist 9 NCG, brief 2783, 25/2-1921, Weijgers aan RCGW 10 Nog net in zijn RD-tijd had Kwisthout over "Centreeren" geschreven (K&L 1913, p. 102-108). 11 NCG, brief 2830, 14/6-1921 Kwisthout aan Heuvelink 12 Bestaat zoiets nog? 4

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 6