Varia: kadasters weten niet alles Caert-Thresoor 2010-4 vanuit Ernst en Nijbroek.19 De bijzondere inzet daarbij van zijn Arnhemse landmeters en van zijn door de RCGW gesteunde Zutphense I-V ten spijt, moest de minister van Financiën onder politieke druk nog vóór het kerstreces aankondigen dat de 'Dierense' hermeting van Apeldoorn zou worden afgesloten met de gedeelten die inmiddels in bewerking waren.20 De uitkomsten van de detailmeting aldaar zou den op de oude vertrouwde manier in de kadas trale boekhouding worden opgenomen. Dankzij de beschreven coproductie van het Kadaster en de RCGW hebben we een beeld gekregen van wat de RD voor een centrering allemaal uit de kast moest halen. Kwisthout en zijn tijdgenoten wisten het, maar zij kunnen het niet meer vertellen. De laatste RD-er die de oude tijd (net niet meer) had meegemaakt was professor G.J. Bruins; hij kwam in 1933 als jong landmeter in Amsterdam bij de Bijhou- dingsdienst en kon tot op hoge leeftijd nog ver halen over zijn zondagmiddagse theevisites - in jacquet! - bij zijn chef I-V Th.L. Kwisthout. Na zijn overlijden (in 1937) werd Kwisthout als hoofd van de Bijhoudingsdienst opgevolgd door professor J.M. Tienstra en werd de dienst overgeplaatst naar diens primaire werkplaats, Kanaalweg 4 te Delft. Slot van het gedicht Forgotten Fields in: en een fles wijn uit Portugal Remco Campert, Een oud geluid. Gedichten- genoemd naar vergeten veldjes dagbundel 2011 (ook verschenen als ansicht- nooit in het kadaster opgenomen kaart) en waar ik ooit heen zal gaan Uitgave 2010-4 van het tijdschrift Caert-Thresoor bevat onder meer de volgende bijdragen: Hettema en De Bont: Een vergelijking van twee geschiedenisatlassen (1890-1960), door Thomas Wagemaakers; Twee ongekende handschriftkaarten van de firma Van Keulen in de Koninklijke Bibliotheek van België, door Wouter Bracke; Een geschiedeniscanon voor Nederland uit een Haagsche Post-bijlage van 1930, door Hans Kok; De teruggevonden presentatiekaart van het Algemeen Uitbreidingsplan van Amsterdam uit 1935, door Mare Hameleers. Verder wordt de rubriek Kaartencollecties in Nederland voortgezet met die van Atlas van Stolk te Rotterdam. Algemene informatie: www.caert-thresoor.nl 19 Bakker 20 Aardoom 6

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 8