zijn Fundamenta Astronomia (1757) beschreef hij 398 sterposities. In 1754 beschreef de La Caille zijn draagbaar astro nomisch kwadrant (zie afb. 4), dat hij in de periode 1743-1754, onder meer bij zijn metingen op het Zuidelijke halfrond, gebruikte.8 11. R.G. Boscovich (1711-1787) maakte, voor de Portugese Koning, survey's in Brazilië en koppelde deze met Rome (basislijn Via Appia) en Rimini. Hij construeerde in 1755 de eerste trigonometrische kaart van de Kerkelijke staten. In de periode 1774-1783 was hij Directeur de l'optique de la marine. gaven wereldwijd de wetenschappelijke toon aan voor wat het bepalen der fysiche eigenschappen van hemellichamen betreft. Een onderdeel hiervan was de sferische tri angulatie, al in 1737 op de maan toegepast, waarmee het mogelijk werd eenduidig iedere toen bekende krater en berg te benoemen en te beschrijven (afb. 5).10 Met een planetarium/hemelglobe werd de ruim telijke ordening van het heelal inzichtelijk gemaakt. Zo'n planetarium was een geo centrisch, dynamisch schaalmodel gecon strueerd op basis van de berekende fysische eigenschappen van hemellichamen (afb.2).11 De cumulatief opgebouwde kennis van eeu wen astronomie was in zo'n planetarium verwerkt. 2. Met chronometerreizen werden lokale drie- hoeksnetten tot een wereldwijd net gekop peld: In het midden van de 18de eeuw wer den schijnbaar autonome triangulatiemetin gen uitgevoerd in Denemarken, Frankrijk Vijf voorwaarden die, in combinatie met elkaar, de wereldwijde triangulatie mogelijk maakten Over Nederlandse astronomie en wiskunde in relatie tot de zeevaartkunde is door Ernst Crone een studie over Cornelis Douwes 1712- 1773 geschreven (1941), die in dit kader rele vant is. Dit boek is onder meer terug te vinden in de zeemansbibliografie: The Crone Library. Daarnaast is door Louis Sloos recentelijk een uitgebreide bibliografie samengesteld met onder andere de vóór 1801 uitgegeven astrono mie- en wiskundeboeken, aanwezig in biblio theken van het Ministerie van Defensie. Zowel door Peters met zijn Crone Library als door Sloos zijn vele, voor aankomend officieren verplichte, studieboeken beschreven.9 In tabel 2 zijn de merendeels door Peters en Sloos al genoemde hoofdrolspelers in volgorde van hun geboortejaar geplaatst en voorzien van him vakpublicaties in relatie tot de sferische triangulatie. Alvorens deze hoofdrolspelers nader te beschrijven eerst een korte uitleg van de vijf hier bedoelde voorwaarden: 1Ruimtelijk denken en rekenen: De 18de eeuwse Franse astronomen en wiskundigen Afb. 5. Maankaart met alle toen bekende ber gen en kraters, voorzien van namen, berghoog tes en een eenduidige geografische positie. Bron: Connaissance des Temps (1739) 9 Louis Ph. Sloos, Warfare and the age of printing, catalogue of early printed books from before 1801 in Dutch military collecti ons (2008). Sloos is vooral op de Landmacht (geodeten/landmeters) geörienteerd, terwijl Hubert J.M.W. Peters, The Crone library, (1989) meer over maritieme astronomie en het lengtegraadprobleem gaat. Sloos en Peters vullen elkaar aan. 10 Steven A. Wepster, Between theory and observations. Tobias Mayer's explorations of lunar motion 1751-1755 (2009). De maanafstandenkwestie, van direct belang voor zeevarenden, wordt hierin minutieus uiteengerafeld. Mayer's maantafelsystema- tiek is ook terug te vinden bij de Fransen, met name Cassini I (noot 7) met zijn eerste maankaart in 1679, Clairaut (tabel 3 regel 4) en de La Caille (tabel 1 no 10 en tabel 3 regel 5) waren ook volop aan het rekenen om de fysische eigenschappen van de maan te bepalen: Clairaut publiceerde: De I' orbite de la lune dans la système de M. Newton, (1746). In Nederlandstalige stu dieboeken zijn de maantafels te vinden in tabel 2 regel 9, 10, 11, 14 en 16. 11 Het planetarium van Eise Eisinga (1744-1828) werd in de periode 1774-1781 door hem vervaardigd. Daarvoor hadden verschil lende anderen al een, minder verfijnd, geocentrisch dynamisch planetarium geconstrueerd (afb. 2). CONNOIS5ANCE DES TEMPS POUR L'ANKEE AU Mr-RtDlEN DE PARIS. r f ut t Fu fudn it f Ai#irta RfrjU» J.i 44

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 14