(zie afb. 7), Italië, Duitsland, de Nederlan den, Oostenrijk, Peru, Zuid-Afrika, Mexico en Lapland, en wiskundig gekoppeld (zie tabel 1Het door astronomen/wiskundigen combineren van deze metingen gaf direct een nauwkeuriger invulling van de vorm en afmetingen der aardbol, de geoïde. De hierop volgende, trigonometrische koppe ling van sterrenwachten zoals die te Parijs, Londen, Peking en Madras was de feitelijke start van de wereldwijde triangulatie. 3. Het geven van gestructureerd onderwijs, waaronder ruimtelijk denken en rekenen, voor aankomend ingenieurs: Na de oprich ting van 1' Ecole des Ponts-et-Chaussées (1747), 1' Ecole du Genie Militaire te Mézi- ères (1748) en L' Academie Royale de marine te Brest (1752) kwam 1' Ecole Royale Militaire te Parijs met een eigen sterrenwacht, 1' Ecole des Mines, 1' Ecole d'Artillerie te Chalons-sur-Marne, 1' Ecole de navigation et de canonnage maritime (1794), 1' Ecole des Ingenieurs de la Marine (1797) en 1' Ecole Polytechnique te Parijs (1798). 4. Centralisatie van alle gegevens bij de natio nale sterrenwacht: Vanaf 1795 werden cen traal alle astronomische, geo- en hydrogra fische meetgegevens door het Bureau des Longitudes bij de sterrenwacht te Parijs gecoördineerd, geverifieerd en vervolgens gepubliceerd (afb. 3). Na 1820 gebeurde hetzelfde bij de Britten door de Royal Astronomical Society met als meet- en rekencentrum de sterrenwacht van Green wich. 5. Het meten met geverifieerde instrumenten: in alle grote landen werd de nationale ster renwacht belast met het ijken van 's Lands (zee (chronometers en hoekmeetinstrumen- ten. De Franse grootschalige aanpak, waarbij de publicaties van hun astronomen/wiskundigen en geodeten/hydrografen, verenigd in de L' Academie Royale des Sciences en vanaf 1795 in het Bureau des Longitudes (zie afb. 3), vormde de basis die door de hele wetenschap pelijke wereld overgenomen werd als de stan daard voor de 19de eeuwse cartografie. De veldmetingen hiervoor stonden onder supervi sie van geodeten en hydrografen, zij hadden immers alle vijf hierboven genoemde voor waarden in hun pakket! Alleen overheidsorganisaties konden het zich financieel permitteren Land- en Zee-officieren een lange, dus dure opleiding te geven, hen te voorzien van geijkte instrumenten en in huis op continue basis meetgegevens te verwerken om hiermee nieuwe zeemansgidsen en -kaarten te redigeren respectievelijk te construeren. De Franse overheid had hiervoor in 1720 het Dépöt des cartes et plans de la Marine opge richt. Hiermee kon de Franse Marine haar schepen steeds van de nieuwste bijgewerkte en geverifieerde kaarten en Zeemansgidsen voor zien. Samengevat kan men zeggen dat de sferische triangulatie de wiskundige oplossing voor het 19de eeuwse cartografische nauwkeurigheids probleem was (zie DHC 2010-2, p. 86, punt 5). Naast Van Swinden waren er tal van andere Nederlanders die over sferische triangulatie publiceerden In de Nederlanden bestond een eeuwenlange traditie van ruimtelijk denken en rekenen. De sterrenwacht van Leiden startte in 1636, die van Utrecht in 1642, beide ver voor de bouw van het Observatorium Nationale a Paris in 1667, gevolgd door die van Peking in 1668 en van Greenwich in 1675. Hiervóór waren de Ita liaanse astronomen al actief in Rome, Padua en Bologna. DES S C l perpendiculaire EK—my/ i- dü la dévcloppee EG=I E N C E S. 99 - xx -j- mmxx1c rayon -xx-f-mmxx f Afb. 6. De Maupertuis (tabel 1 no 6), met zijn Figure de ia terre, de geoi'de die, gekoppeld aan de sterrenhemel, de wiskundige basis voor de wereldwijde triangulatie zou worden. 45

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 15