1Binnen het al eeuwenoude vak astronomie was de sferische triangulatie de beste wis kundige oplossing om de nauwkeurigheid van sterren-, hydrografische en geodetische kaarten aanzienlijk te verbeteren. 2. In 1739 werd door Franse astronomen de maan met een orthografische projectie in kaart gebracht. Een decennium later volgde de eerste trigonometrische kaart van Frank rijk, in een orthografische projectie van de geoïde met de nulmeridiaan over de ster renwacht van Parijs. 3. Toegespitst op onze aardbol werd, met de natte en droge survey's genoemd in tabel 1, door astronomen een geoïde berekend die de basis vormde voor de wereldwijde trian gulatie. 4. De uitgave van de Frans-Britse catalogus met 9766 sterren van het zuidelijke half rond in 1747 kan, in samenhang met de vorige punten, als een mijlpaal gezien wor den naar de realisatie van de wereldwijde triangulatie. 5. Het wiskundige en meettechnische gedeelte van het Lengtegraadprobleem werd onder leiding van Franse astronomen en wiskun digen in de periode 1730-1830 opgelost en als wetenschappelijke standaard wereldwijd overgenomen. 6. De wereldwijde gecoördineerde 'Venus voorbij de zon' - metingen, gevolgd door trigonometrische koppeling van de grootste sterrenwachten, Parijs en Greenwich, in 1787 was de feitelijke start van de wereld wijde triangulatie, waarbij alle sterren wachten over de hele wereld chronome- trisch met elkaar gekoppeld werden en aldus de meetbasis voor het geodetisch/ hydrografisch veldwerk vormden. 7. Met de combinatie van verbeterde tijd- en hoekmeetinstrumenten, nauwkeuriger rekenmethodieken, het systematisch oplei den van hydrografen en geodeten en het centraal verwerken en verifiëren van sur- vey-gegevens werd op het eind van de 18de eeuw een cartografische standaard vastge legd die tot na de Tweede Wereldoorlog alom gebruikt werd. 8. De Universiteit te Leiden was in de 18de eeuw de belangrijkste bewaker van de ont wikkelingen op astronomisch en wiskundig Afb. 10. Afbeelding van P. Lévêque (tabel 3 regel 8), "Professeur Royal d' hydrographie et mathématiques een van de wegbereiders voor het construeren van wereldwijde hydro grafische kaarten en latere medeoprichter van de meest prestigieuze ingenieursopleiding die er bestond: l'Ecole Polytechnique a Paris. Samenvattende conclusies 16 Mary Terrall, The man who flattened the earth. Maupertuis and the sciences in the Enlightenment (2002) 17 Robert Grant, History of physical astronomy from the earliest ages to the middle of the nineteenth century (1852). Vooral hoofdstuk 6: "The figure of the earth" en hoofdstuk 19: "Catalogus of the fixed stars" zijn voor het begrip van de de wereld wijde triangulatie van belang. W. Chauvenet, A manual of spherical and practical astronomy, nautical astronomy and fixed and portable astronomical instru ments, (1863, 5de editie 1893) W.M. Smart, Text-book on spherical astronomy (Cambridge 1931, 6de editie 1977). Het eerste hoofdstuk van dit studieboek valt al meteen met de deur in huis en is genoemd: "Spherical trigonometry". 18 Robert Halleux, De Diversis Artibus. Les publications de L' Academie Royale des Sciences de Paris 7666-7793.(2001) 50

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 20