Varia: militaire instrumenten in Bunkermuseum Caert-Thresoor 2011-1 gebied. Zij "vertaalde" in goed overleg met de Admiraliteiten de hogere astronomie en -wiskunde naar praktisch bruikbare studie boeken met de erbij behorende Zeemansta fels, astronomische almanakken en lijsten met de geografische lengte en breedte van "zeeplaatsen". 9. Nederlandse astronomen waren in de 18de eeuw geen echte baanbrekers, maar hielden hun vakkennis zó goed bij, dat ze met hun publicaties alom in de Franse vakliteratuur terug te vinden zijn en er een continue, levendige en inhoudelijke correspondentie over plaatsvond. 10. Flet feit dat een hele generatie Marine-offi cieren in de periode van zo'n 35 jaar (1780- 1815) vaktechnische ervaring opdeed in of met de Franse Marine maakte dat er in 1815 met voortvarendheid gestart kon wor den om bijvoorbeeld, als eerste buiten Frankrijk, het metrieke stelsel in te gaan voeren bij de Zee- en de Landmacht en ver volgens in het hele vaderland. 11Gelet op het bovenstaande konden alleen van overheidswege trigonometrische kaar ten geconstrueerd worden. Vervolgens gin gen met deze overheidskaarten zeevarenden en ingenieurs aan de slag. Met dank aan dr S.J. de Groot en het antiquari aat Papyrus te Rijswijk, dat vele geodetische en astronomische boeken in zijn collectie heeft en enige scans leverde. Een museum met Rijkswaterstaat als partner is het Bunkermuseum in IJmuiden. 'Flet pronk stuk van de expositie is een vier meter lange Entfernrmgsmesser, een afstandsmeter om de afstand tot de vijand te bepalen', aldus hun fol der. Een tankliefhebbersclub bracht er een bezoek en zette zelfs voor dit tijdschrift rele vante plaatjes op internet, dank daarvoor! Een eigen tekstuele donateursbij drage na een bezoek aan dit museum is welkom. Adri den Boer Afb. 1 en 2. Instrumentele kijkjes in de bunker (www. battletanksnederland. nl) Uitgave 2011-1 van het tijdschrift Caert-Thresoor bevat onder meer de volgende bijdragen: De atlassen van de Hoeksche Waard en Goeree-Overflakkee van J.H. Kips uit 1835, door Jans Hoving en Jan Leendert Lokker; Musinus' wandkaart van Europa, 1560, door Peter Meurer; Nova Arx cortracensis en aartshertog Leopold. De opdracht van Blaeus kaart van de Kortrijkse citadel, door Peter van der Krogt; Qua vadis? Het verschil tussen de windroos en de kompasroos, door Hans Kok. Verder wordt de rubriek Kaartcollecties in Nederland voortgezet met die van het Regionaal Archief Zutphen. Algemene informatie: www.caert-thresoor.nl 51

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 21