Een passie voor kaarten Van 19 februari t/m 24 april 2011 was Een pas sie voor kaarten in het Limburgs Museum te Venlo een presentatie van topstukken uit de cartografie van de zestiende en zeventiende eeuw. De kaarten zijn afkomstig uit de collec tie Manders, een omvangrijke verzameling van honderden historische kaarten, prenten, teke ningen en prentbriefkaarten die het Limburgs Museum in 2009 heeft verworven. De kaarten uit deze verzameling zijn vorig jaar onderzocht en beschreven, de gegevens zijn opgeslagen in de database van het museum en daarmee toe gankelijk voor onderzoekers. Wat eveneens ter hand is genomen is de materiële verzorging door het Restauratie Atelier Limburg. (www.limburgsmuseum.nl) NB Jammer dat niemand daar DHC tijdiger op attendeerde, svp doen bij zaken uit uw regio! Kadastrale Atlas van Enschede en Lonneker In december 2010 heeft de Stichting Kadas trale Atlas Overijssel het 14e deel gepresen teerd van haar serie atlassen 1832. Dit deel omvat Enschede en Lonneker. De atlas vormt een schat aan informatie voor iedereen die is geïnteresseerd in de omgevingsgeschiedenis. De uitgave is op cd. De atlas is het resultaat van samenwerking tussen de Stichting Kadas trale Atlas Overijssel, het gemeentearchief Enschede en de Historische Sociëteit Enschede-Lonneker. Een aantal vrijwilligers, waaronder Ineke Vink, Gerard Hissink en Jos Schmit, hebben enorm veel werk verzet om de gegevens te bewerken en zodanig te presente ren dat veel mensen er plezier aan kunnen beleven. De cd kost 12,50 (incl. verzendkos ten 14,34) en is verkrijgbaar bij het Histo risch Centrum Overijssel. (www.historisehcentrumoverijssel. nl) Van een NAP-sponsor 'Het Nieuw Amsterdams Peil (NAP) is het oudste referentievlak voor hoogte ter wereld. Het ANWB-fonds leverde een bijdrage aan de unieke NAP-tentoonstelling in het Stad huis van Amsterdam.' (ANWB Kampioen, april 2011) Peilschaal nu geregistreerd Het weekblad Actief, advertentieblad van Tyt- sjerksteradiel van 23 februari 2011 vermeldde onder het kopje "Schenkingen voor het Streek museum" een aantal donaties. Hieronder was de vermelding van een peilschaal uit de 19e eeuw, die als afbeelding 1 van mijn bijdrage over het Fries zomerpeil in DHC 2007-2 op bladzijde 65 al werd afgebeeld. Genoemde ver melding in Actief hield niets anders in dan dat de betreffende schenking werd geregistreerd en wel onder nummer ST.2010IV-19. Nieuw was voor mij de vermelding dat de steen werd ver vaardigd van Belgische kolenkalksteen en een formaat had van 95 x 31.5 x 16 centimeter. Peilschalen, hakkelbouten en verkenmerken werden destijds kennelijk uit dit materiaal ver vaardigd en behakt. Henk Holsbrink Groningse grenspalen Onder dit kopje verscheen in de weekendgids van Trouw van 2 april 2011 een bijdrage over een wandelroute die voor een deel loopt langs de Groninger rijksgrenspalen 169-1 tot en met 172-1, gelegen ongeveer 3 kilometer zuid-oos telijk van Ter Apel. Kenmerkend voor de bij drage is de afgedrukte kaart van de route en de in het oog springende foto van de scheefge zakte en bijzondere grenspaal 172 die zich bevindt aan de Barnflair Leidijk. Het is een zogenaamde "hamersteen van Bentheimer zandsteen met een breed bovenstuk, met andere stenen geplaatst na een grensconvenant in de achttiende eeuw. Het Congres van Wenen van 1813 en het grensverdrag van Meppen van 1824 bevestigde en bestendigde de toen al met deze palen aangeduide rijksgrens. Aan de Nederlandse zijde staat de inscriptie RBF met daaronder een N. Deze inscriptie staat voor "Respublica Belgica Foederata later aange vuld met de N van Nederland. Vertaald luidt de inscriptie uiteraard "Republiek der Verenigde Nederlanden". Aan de Duitse zijde de soortge lijke inscriptie "EPM" met daaronder de later toegevoegde letters H en P. De letters "EPM" betekenen "Episcopatus Monasteriensis oftewel "Bisdom Minister". Genoemde letters H en P staan voor de namen van de Koninklij ken Hannover en Pruissen die het Bisdom Münster in de loop van de tijd hebben overge- 55

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 25