nomen. Zo te zien kan er aan deze grenssteen wat van de politieke historie van dit deel van Europa worden afgelezen. Maar een en ander zal wel niet de oorspronkelijke doelstelling van het plaatsen van de steen zijn geweest. In het artikel wordt nog verwezen naar de gemeen schappelijke markengronden die ter plaatse wel de oorspronkelijke aanleiding zullen zijn geweest om een grens te bepalen en te verzeke ren met palen. Het artikel vermeldde niet dat landmeters een bijdrage hadden geleverd bij plaatsing der palen of metingen van de rijks grens. Maar ongetwijfeld is dit wel het geval geweest, gelet ook op het feit dat grenspaal 172 al ingetekend was op de door Huguenin in 1821 vervaardigde topografische kaart. Henk Holsbrink Ook uit de krant In de zaterdagsbij lage "Sneon en Snein" van de Leeuwarder Courant van 12 maart 2011 stond een bespreking van het boek "Het huis der wijsheid". In dit boek van de schrijver Jonathan Lyons beschrijft hij hoe de in Europa geïmporteerde middeleeuwse Arabische kennis de basis werd van een wereldwijde weten schappelijke revolutie. Hedendaagse woorden als algebra, cijfer, elixer, alchemie en algoritme zijn regelrecht ontleend aan het Arabisch. Hij vermeldt ook de kennis van wiskunde, trigono metrie en kennis over plaatsbepaling. In ver band hiermede noemt hij het wetenschappelijk onderzoek daarvan, waar ook landmeters bij betrokken waren bij een proef aldus: "Twee landmeters liepen net zo ver naar het noorden en zuiden tot ze precies een breedte graad uit elkaar stonden. Op basis van de afstand die zij hadden afgelegd, konden ze pre cies de omtrek van de aarde berekenen Het is een andere methode dan die van Eratos thenes, zoals door H.C. Pouls werd beschreven in zijn boek "De Landmeter" op de bladzijden 260 en 261. Maar wel knap van deze landme ters dat zij in staat waren de omtrek van de aarde te berekenen. En wel in een tijd dat wij in Europa nog dachten dat de aarde plat was, aldus de schrijver van het artikel. Het boek is een uitgave van Uitgeverij Bulaaq en kost 29,50. Henk Holsbrink Inventaris Bedrijfsmuseum Kadaster deel 4 In februari 2011 is deel 4 van de Inventaris van het Bedrijfsmuseum Kadaster verschenen (138 p. en 2 dvd's met resp. een kadasterfilm van ca. 1930 en met foto's uit zes van de 90 albums met daarin in totaal 10.500 opnamen). Afb. 4. Handgeschreven lesboek uit circa 1770 van de student Henricus Bürger, Kadastermu seum inv. nr. 3806 (foto ook opgenomen in deel 4 van de inventaris) Afb. 5. Foto benut voor de omslag van deel 4 van de inventa ris van het Kadaster- museum Het deel omvat dan ook de rubrieken 'Boeken en tijdschriften' en 'Beeldmateriaal'. De inven tarisnummers 3462-3464 bevatten het tijd schrift De Hollandse Cirkel vanaf de start in 1999 (en andere nummers ook het Tijdschrift voor K&L, Geodesia, NGT, etc.) Opgenomen is ook een aantal kadastrale atlassen, uitgege ven door stichtingen en de Fryske Academy. Er zullen in de inventarisreeks nog twee delen verschijnen. Inlichtingen: zacharias.klaasse@ kadaster.nl. Ti /y k» fit 56

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 26