VBK en archiefservice Sinds maart 2011 geeft VBK Editorial Management BV eerder uitgever van Vi MATRIX, een nieuw blad uit. Geoinside. Het enige vakblad in Nederland dat alles zijn plek weet te ge\>en is na registratie gratis en ver schijnt in een oplage van 5000 exemplaren. Via de website kan men zich betaald abonneren op het electronisch archief van Geoinside. Dat is inclusief Vi MATRIX inet haar Nieuwsbrieven van diverse organisaties (NCG, TU Delft GDMC, AHN, GeoBusiness, Geonovum en voorgangers). Het archief is vanaf 1994. Vanaf januari 2007 kan men op trefwoord hele artike len terugvinden. (www.geoinside.nl) Studiedag Werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartografie (GIN) Op maandag 4 april 2011 hield genoemde GIN-werkgroep een studiedag bij het Noord- Hollands Archief te Haarlem. Het thema was: 'Sprong over de vestingwal...' en er waren vier lezingen. Zie Geo-Info 2011-7/8. In een bij drage over Maastricht toonde de spreker de foto van de landmeter bij de sloop van het Bas sin daar rond 1875, eerder gepubliceerd in De Hollandse Cirkel 2010-1. Eén lezing is ook hier een beknopt verslag waard vanwege een uniek hergebruik van de kadastrale kaart. 'De prachtige kaartserie van Bouw- en Woningtoezicht in Amsterdam, met de hand getekend tussen 1902 en 1990.' Dat was de titel van de fraaie lezing van Marc Hameleers van het Stadsarchief Amsterdam. Als eerste schetste hij de bemoeienissen van de stad met vormen van bouwtoezicht. Eeuwen terug wer den er voor overheidsingrijpen al bovenwonin gen gebouwd zonder mogelij kheden om vuil water af te voeren. Spelregels waren er genoeg, maar omdat burgers zich er niet aan hielden en de stad niet handhaafde was er in de tweede helft van de 19de eeuw toch sprake van revolu tie- en speculatiebouw. Instortingen van huizen rond 1900 leidden tot verbeteringen. Het Koninklijk Besluit van 28 juli 1902 tot uitvoe ring van de Woningwet 1901 introduceerde kaarten terzake, zo wist Hameleers. Bouw- en Woningtoezicht van in elk geval Amsterdam maakte daarvoor kopieeën van de kadastrale kaarten met specifieke aanvullingen van lijsten Afb. 6. Bewondering voor regiokaart van Bouw- en Woningtoezicht Amsterdam op GIN- studiedag (foto Adri den Boer) met relevante raadsbesluiten tot huisnummers. Men had een eigen regio-indeling van de stad en de uittreksels werden naar die regio's gemaakt. Bij het vanaf 1981 opdelen van de gemeente in stadsdelen werden de meest recente kaarten van Bouw- en Woningtoezicht, die vanaf ongeveer 1960, aan de stadsdelen verstrekt, waar ze nog zijn, al hoopt Hameleers op overdracht aan het Gemeentearchief. In 1990 werd het bijhouden van deze nog steeds handgetekende kaart geschrapt, zo wist hij. Prachtig waren de bijzondere kenmerken als kalligrafie, stadswapenversieringen en vooral noordpijlen. Hameleers begreep dat het tot het eind zo was dat een tekenaar als beloning voor weken of maanden handarbeid een hele dag aan een noordpijl mocht werken. Adri den Boer Meer vakhistorie in Geo-Info In Geo-Info 2011-5 stond van Adri den Boer het interview 'Echtpaar Caminada spaart Caminada'. Eric en Hannie Caminada-Schols uit Zeist sparen al twintig jaar producten en Afb. 7. Mevrouw Caminada met Cami nada (foto Adri den Boer) 57 rtrifciVv V-diUÜjj»

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 27