X mX ^4 Afb. 8. Cami- nada-gedenk- steen 1856- 1906, nu in Zeist (fotoAdri den Boer) stukken van (vooral) de instrumentenfabriek van de Gebr. Caminada uit Rotterdam. Mede oprichter Carel van de gebroeders van 1856 was een overgrootvader van de huidige verza melaar/instrumentmaker. De Raad van Bestuur van het Kadaster besloot 11 maart 2011 om over te gaan tot digitale ver vanging van archiefbescheiden die niet voor vernietiging in aanmerking komen: veldwer ken, hulpkaarten en Lijsten 78a. Dit besluit is geplaatst in Staatscourant 4875 van 22 maart 2011. Tot zes weken daarna kon bezwaar wor den gemaakt door 'degene wiens belang recht streeks bij dit besluit is betrokken'. NB Er zijn tijdig bezwaren gemaakt en er werd op 27 mei 2011 een hoorzitting gehouden. Zie: www.historischecartografie.nl Een geweldige operatie is voltooid: met de komst van de laatste vrachtwagen zijn 12 mil joen foto's, (glas)negatieven en dia's die teza men de collectie Spaarnestad vormen, van Haarlem verhuisd naar het Nationaal Archief in Den Haag. De verwerving zorgt ervoor dat de fotocollectie van het Nationaal Archief niet alleen een van de grootste van Europa wordt, maar ook een van de belangrijkste op het gebied van fotojournalistiek. Martin Berendse, directeur Nationaal Archief, is opgetogen over de komst van het archief. 'Spaarnestad is een geweldige aanvulling op de reeds bestaande collectie van foto-, kaart- en archiefmateriaal.' Het Nationaal Archief telt inclusief Spaarne stad zo'n 15 miljoen foto's, 300.000 kaarten en 115 kilometer strekkend archief. 'De cultuur historische waarde is groot. Er zit veel schitte rend materiaal bij en de reikwijdte van de onderwerpen is enorm.' Am Afb. 9. Passerdozen van de Gebr. Caminada uit Rotterdam en van de andereGebr. Caminada uit Den Haag (fotoAdri den Boer) Vervanging veldwerken, hulpkaarten en Lijsten 78a (zie ookp. 38) (www. cdn. ikregeer.nl) Nationaal Archief neemt collectie Spaarnestad Photo op (www.gahetna.nl, 23 maart 2011) Afb. 10. Rotterdamse kadastrale Hulpkaart met opgeplakt veldschetsje van landmeter C.J. Elemans, 1867 (hoek van Eendrachtsweg en Oude Binnenweg, bij café Melief-Bender en kabouter Buttplug) Afb. 12. Landme ters onder een parasol in de regen aan het werk op de bouwplaats van het beursgebouw aan de Coolsingel te Rotterdam, februari 1937 (NA, coll. Spaarnestad) Afb. 11. Landmeters aan het werk bij de aanleg van de spoorlijn Alphen aan de Rijn-Gouda, 27 oktober 1931 (NA, coll. Spaarne stad) 58

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 28