Voor n gelezen <T> m L.Aardoom, Petnis Johan nes Ashouwer 1920-2002, landmeter en maatschap pelijk bestuurder, en Ger- rith de Koningh 1875- 1947, instrumentmaker en fabrikant, in: Biografisch Woordenboek Gelderland deel 8,144 pagina's, ISBN 9789087042103, resp.p. 15-17en 68-70, Verloren Hilversum 2011, 15 Tegen de 50 personen zijn beschreven in het achtste deel van het Biografisch Woordenboek Gelderland. Ook in dit deel laten biografen uit Gelderland en daarbuiten him licht schijnen over de levens van belangwekkende mannen en vrou wen uit de Gelderse geschiedenis. De beroepen en bezigheden van de beschrevenen zijn divers, maar er zitten dankzij Aardoom dus een land meter en een instrumentmaker bij. Het Biogra fisch Woordenboek Gelderland wordt afgesloten met cumulatieve registers op alle sinds 1998 reeds verschenen delen. Ook daarin publiceerde Aardoom al, zie www.biografischwoordenboek- gelderland.nl. De twee bewuste bijdragen zijn, zoals ook lezers van dit tijdschrift van de auteur gewend zijn, degelijk en van bronnen voorzien. De aandacht hier is dan ook meer een aankondiging dan een bespreking. Piet Ashouwer (1920-2002) werd na de Kweek school Kadasterambtenaar en ten slotte hoofd van een zelfstandige Landmeeetkundige Afde ling van Gemeentewerken van Apeldoorn. Dat zijn connecties en stimulansen ook leidden tot de ijkbasis in Loenennark en het Observatorium voor Satellietgeodesie van de TH Delft in Koot wijk is opmerkelijk. Ashouwer werd een per soonlijk bekende van Aardoom. Ze publiceerden samen in Geodesia en Aardoom schreef in nr 2003-1 van dat blad een In Memoriam. Staat dat niet vermeld in het Woordenboek, bij de Werken van Ashouwer staat wel dat hij met anderen in 1982 in Geodesia schreef over 'Herstel van de formele tuin van paleis Het Loo'. Van de Arnhemse instrumentmaker Gerrit de Koningh (1875-1947), zoon van een Kadaster landmeter, is hier vermeldenswaard dat de bij drage van diens kleinzoon Peter de Koningh in DHC 2002-1 tot de aangegeven literatuur behoort. Kennis in Kaarten. Atlas van Wagenings onderzoek naar onze groene leefom geving'. 192 p., Wagenin- gen UR 2011, zolang de voorraad strekt gratis verkrijgbaar via bert3.jansen@wur. nl Kennis in Kaarten Het boek is een overzicht van kaarten 'die het product zijn van het wetenschappelijk onder zoek naar een duurzame groene leefomgeving en die worden gebruikt bij het visualiseren van dat onderzoek'. Dat is uiteraard Wagenings onderzoek - vooral van Alterra, van het depar tement Omgevingswetenschappen en van ISRIC World Soil Information. Voor zover het onderzoeken in Nederland zijn spelen tal van edities van Topografische kaarten de rol van basiskaart. De atlas bevat 60 hoofdstukjes met kaarten, met compacte en heldere toelichtingen in het Nederlands en Engels, en met illustraties van allerlei soort, verdeeld over zes thema's: ruimtegebruik, water, bodem, natuur, land bouw en gebiedsinrichting. De variatie aan onderwerpen is groot: de slechte inschatting van bewoners van overstromingsdiepten, de zichthinder van coniferen in een open land schap, de spreiding van de EU-landbouwsubsi- dies per hectare in Nederland, prachtige hoog tekleurenkaarten op basis van het AHN, eco ducten en faunatunnels in Bulgarije, en water beheer bij de Tanarivier in Kenia. Ook de onderwerptitels zijn boeiend. 'Grondruil met de kaart in de hand' is er eentje voor ruilklas- senkaarten bij landinrichting. 'De ambachte lijke wortels van de Wageningse kaart' is die n O Adri den Boer Mapping Research XL 61

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 31