Varia: landmeter bekender dan grenspaal van een bijdrage over vooral de Stiboka, waar pas in de jaren tachtig de computer zijn intrede deed in de cartografie. 'De directeur van Sti boka heeft toen opdracht gegeven om één kaart op twee manieren te maken, met de hand en met de computer en daarna te laten controleren wat beter was', aldus historisch geograaf Chris de Bont. De handgetekende kaart won, omdat de menselijke kaartenmakers de metingen beter wisten te interpreteren, zo was de conclu sie voor dit type kaarten. De kaart op de omslag is vervaardigd door de Grontmij in opdracht van Rijkswaterstaat op basis van door Altera ontwikkelde methoden om de kwets baarheid van gebieden voor olieverontreiniging in kaart te brengen. Het is voor onder meer kaartiefhebbers een juweel van een boek. Adri den Boer De grenzen van het gebied van de hoge heer lijkheid het Slot te Capelle op den IJssel wer den beschreven op een kaart van 1746 van de Middelmolenspolder van tekenaar Gerardus met de sprekende achternaam Beeldemaker (afb. 1). Hij begint de tekst met te herinneren aan de opdracht van het stadsbestuur van Rot terdam aan hem, naar hij schrijft 'geswooren Landtmeeter bij den Edelen Hoove van Hol- landt geadmitteerd'. Nummer 634 van de geadmitteerden van het Hof van Holland in 'Muller en Zandvliet' was wel ene Francois Beeldemaker uit Rotterdam (1750), maar een Gerardus is daar niet in te vinden! Toch was hij van 1721-1757 fabriek-landmeter van Schie- land en zijn zoon Francois was dat van 1758- 1763. Gerardus vulde zowat de halve kaart van 1746 met zijn handgeschreven tekst. Een frag ment daarvan is:tot aan s 'gravenwegh en gaande deselve jurisdictie van daar oostwaarts tot aan de Westsloot vande Kappelse Kerklaan Afb. 1. Gerardus Beeldemaker, Kaarte ende Afteekening van de Limietscheijdinge van het Slot en Huijs te Kapelle op den IJssel, 1746 (Nationaal Archief, coll. Hingman nr 2420) en soo zuijtwaarts op tot aan de Brug of het hek van de gemelde KerklaanEen boek uit 1797 zei dat het Slot 'jurisdictiepalen' had. Een Aardrijkskundig Woordenboek uit 1841 zei van de grens tussen de ambachten Capelle en het Slot nog: 'wordt door vier palen, waarvan twee op den IJsseldijk en twee op 's-Gravenweg aan gewezen'. Afb. 2. Restant van de grenspaal op de hoek 's-Gravenweg-Kerklaan te Capelle aan den IJssel (foto Adri den Boer) Op een plek langs de 's-Gravenweg prijkt nog steeds een hardstenen grenspaal met helaas een sinds meer dan mensenheugenis mankerend bovenstuk (afb. 2). Wellicht daarom mankeert de paal ook in lokale literatuur, in het boekje 'Grenspalen in Nederland' van T. Brouwer en op internet. Misschien gebeurde het afslaan van de kop wel met de Bataafs-Franse revolutie van 1795, want de sfeer was daar in Capelle wel naar. Een citaat uit de Nederlandsche Stad- en Dorp-Beschrijver van 1795 over de dorps kerk: 'Naast den Predikstoel, in den muur, zag men weleer het wapen van de te Capelle aan den IJssel zeer in aanzien zijnde familie van Hoogendijk; doch hetzelve is na de gezegende Revolutie, volgends de nieuwe en betere orde der zaaken weggenomen moeten worden.' Adri den Boer 62

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 32