Reacties Wie de waterpassende heren in Vledderveen zijn op DHC 2011-1, p. 17 weet ik niet. Ver moedelijk staan 'de hoeden' wel bij een waterpasinstrument Holsboer No. 1; B. Hols boer verkocht ook baken als bij 'de petten'. Zie de afbeelding in Geo-Info 2010-11/12, p. 12 (hierbij afb. 1). Het artikel van Broeders in DHC 2011-1 doet mij het volgende opmerken. Nederlandse hydrografen en geodeten maten en rekenden, overeenkomstig hun buitenlandse vakgenoten, op basis van de door astronomen vastgelegde geoïde en sterposities. Dit laatste is door mij inmiddels in ruim 100 conclusies aangetoond. Als starter voor het begrip hiervoor kan ik het 18de eeuwse studieboek van A.B. Strabbe (zie mijn artikel tabel 2 regel 14) Astronomia of sterrekunde aanbevelen (afb. 2). In dit boek worden grondslagen voor tijd- en hoekmeting, gebruik van sterrencatalogi en de nauwkeurig heid van diverse instrumenten en rekemnetho- dieken uitvoerig besproken. Astronomie, navi gatie en wiskundig rekenwerk vormen een geheel dat met de Zeemansgidsen aansluit op en gevisualiseerd wordt met geodetische en hydrografische kaarten. Door sommige schrij vers worden deze laatst genoemde kaarten ook wel "militaire kaarten" genoemd. J.F.L. Schroder werd evenals zijn beroemde voor ganger J.H. van Swinden en zijn opvolger, de Leidse astronoom F. Kaiser door de Marine betaald om, binnen de overheid, de kwaliteit van het astronomische- en wiskundige reken werk, te bewaken. Tevens zorgde de Lengte graadcommissie in de periode 1787-1850 en na 1850 F. Kaiser ervoor dat Nederlandse hydrografen en geodeten met hun studieboe ken in de pas bleven lopen met de internatio nale afspraken over het construeren van trigo nometrische kaarten. Bij een hydrografische kaart hoort een Zeemansgids waarin de pri maire triangulatiepunten staan met vermel ding van de geografische posities van alle belangrijke peilpunten, zoals forten, (vuur) torens, riviermondingen, baaien, bergen en navigatiebakens. Tevens staat hierin welke eigen, Franse, Britse en Spaanse kaarten voor het betreffende zeegebied door overheden van kracht zijn verklaard. De Marine verstrekte, de met de meest recente Bericht aan Zeeva renden (BAZ) bijgewerkte kaarten en zee vaartkundige publicaties aan al haar zee gaande schepen. Als Broeders eerst eens de Zeemansgidsen van bijvoorbeeld de hydro- graaf Melvill van Cambee beziet zal hij moe ten concluderen dat zijn proefschrift niets met de professionele plaatsbepaling te land en ter zee van doen heeft. Von Derfelden heeft nooit kaarten geconstrueerd op basis van geverifi eerde astronomische/wiskundige berekenin gen. Zijn kaarten waren dus bij uitgifte al onbruikbaar voor zowel de navigatie als voor ingenieurs bij het bouwen van forten, vuurto rens, havens, waterwerken, wegen, spoorlijnen enz. Afb. 1. 'Waterpasinstrument No 1 met kompas'. Foto in catalogus van B. Holsboer uit Arnhem (coll. FLolsboer) Leen Aardoom Jeroen Mohrmann Afb. 2. Astronomia- exemplaar van 1775 uit de bibliotheek van het National Astrono mical Observatory of Japan (www.library. nao.ac.jp) 63

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 33