Column: Schermerhorn 'gratis, als gebruiksaanwijzing De ontsluiting van goede, kwade en grijze zaken is dankzij het internet ongelooflijk veel beter dan weleer. Zo'n open deur is met van alles te illustreren. Oppicasaweb.google.com vond ik in de fotogalerij Surveying Instruments van Planimetrica bijgaande factuur. Publieke Werken van Hilversum kreeg op 26 januari 1954 als extraatje bij de aankoop van twee Wild-waterpasinstrumenten een landmeetkundig leerboek van Schermer horn gratis. Met dank aan www.boekwinkeltjes.nl. het zal de derde druk van 'Schermerhorn Van Steenis' bij uitgeverij Argus uit 1953 wel niét zijn geweest, maar een exemplaar uit het restant van de door Ahrend zelf uitgegeven tweede druk uit 1943. In Dl IC 2005/3, ook op internet, schonk Henk Holsbrink al aandacht aan deze editie. Vooral de omschrijving 'gratis, als gebruiksaanwijzing' op de factuur vond ik prachtig. In zijn verhaal 'De maritieme escapa des van een respectabele weduwe' in De Blauwe Wimpel 2010-10 schreef het oud-hoofd van haar afdeling Instrumenten Henk Woudstra over de handel daarin door de Wed. J. Ahrend Zoon. Ahrend-Globe van het bonnetje was sinds 1937 de naam voor de in 1921 te Hilversum door Ahrend opgerichte Fabriek en Drukkerij 'De Globe' (nl.wikipedia.org/wiki/Ahrend). Dat Ahrend-Globe ook waterpasinstrumenten verkocht kón wel volgens deze auteur, die ik even mailde. Alle filialen ('branches'deden dat wel. Alleen fotogrammetrische instrumenten, the odolieten van hogere orde en dergelijke werden centraal vanuit Amsterdam verhandeld. W.M. Struik van Publieke Werken van de gemeente Hilversum, van 1954-1980 afdelingshoofd Landmeten, was VVL-bestuurder en penningmeester van de stichting NGL. Ook dat zou min der bekend meer zijn zonder internet. Hij komt nu genoeg voor in de tijdschriftenviewer van DHC. (Hoe mooi zo'n viewer is blijkt wel als je daarbuiten iets uit Geo-Info uit de jaren 2004- 2011 wilt bekijken: omdat indexeren van de op hun webstek in een e-bibliotheek aanwezige pdf-artikelen niet kan moetje eerst in al bijna acht decembernummers naar een eventueel mogelijk artikel gaan zoeken....) In 1987 interviewde NGT Geodesia Struik na zijn pensioen nog voor een terugblik. Positief tekenend was al de aanschaf van twee instrumenten zo kort na zijn aantreden in Hilversum. Zou het extraatje van de 'Schermerhom-handleiding' dus vooral aan een onverkoopbaar boekenoverschot bij Ahrend hebben gelegen? De webstek www.wild-heerbrugg.com/howold.htm#Levels leert dat de in 1954 verkochte num mers 6533 en 7149 instrumenten zijn uit de periode 1931-1938. Daarmee en met het kennelijk mankeren van normale gebruiksaanwijzingen geconfronteerd vermoedt Woudstra dat het zou gaan om twee instrumenten, gerepareerd door ene Van der Vis, die waarschijnlijk bij het Kadaster werkte en dat werk free lance in zijn vrije tijd deed. Een veronderstelling van Woud stra inzake de gebruiksaanwijzing: 'Ik denk dat het Hilversum teveel moeite was om dit via Amsterdam in Zwitserland aan te vragen. Er lagen natuurlijk nog wel wat exemplaren van 'Schermerhorn' en schenken van zo'n boek was de gemakkelijkste manier om aan het verzoek te vol doen.' Tot slot: op de webstek van DHC zijn wel Hilversumse Wild- waterpasinstrumenten te vinden en te bekijken, maar zijn de nummers van de factuur niet herleidbaar. En mocht iemand, al dan niet dankzij internet, nóg meer vinden over of van dit bonnetje: reacties zijn welkom. Adri den Boer AHdtHD-GLOBÉ HILVËSSUM AFDELING HAND 1 -rcil<r w»torr«isi>Lnjant 65J3 1 *511-4" •siïérpaalca". raakst 7149 1 tic, 'Tffril-crotk-cnila* d-our I". SdstTaflTfeuj «la ga'eirui itsaair» IJ-e A'HRENO-GLOBE DRUKT VOOR NEDERLAND 64

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 34