De WILD RC 7a luchtkarteringscamera met glasplatencassett.es Vooral de constructie en het gebruik van lucht karteringscamera's hebben altijd mijn grote interesse gehad. In de jaren zestig kreeg ik een folder onder ogen van de RC 7a camera, die met glasplaten werkte. Het bedrijf WILD in Heerbrugg (Zwitserland) vervaardigde deze camera vanaf het eind van de jaren veertig. De WILD-site vermeldt dat er in totaal een dertig tal zijn gemaakt. In de jaren negentig is het bedrijf door Leica overgenomen. De producten van WILD die voornamelijk in de Geodesie worden gebruikt heb ik altijd zeer bewonderd. Enige jaren geleden kwam ik in het bezit van een WILD M3 stereomicroscoop type 308700 met een tekenspiegel en vergro- tingen 6.4, 16 en 40 maal. Dit juweel bevindt zich op een technisch en esthetisch niveau dat ver uitsteekt boven alle concurrerende merken. Hulde aan de ontwerpers.... Via Eric Graver van het Kadaster in Zwolle kwam ik in contact met Zacharias Klaasse, conservator van het Kadastermuseum in Arn hem, die mij heel trots deze camera toonde (afb. 1Hij gaf mij alle vrijheid om dit won derschone en loodzware instrument te onder zoeken. Na een dag werken kon ik hem ervan overtuigen dat alle onderdelen en schroeijes weer op hun juiste plaats waren teruggeplaatst. Het is fascinerend om te beseffen dat de opkomst van de beeldchips in de jaren tachtig deze techniek nagenoeg volledig heeft wegge vaagd. Daarom is het belangrijk om dit eind punt van de ontwikkeling van extreem nauw keurige fotografische luchtkarteringscamera's in een museum te koesteren. Voor een cartografische fotorun moeten een honderdtal opnamen vanaf een hoogte van enkele kilometers gemaakt worden. De tijd tus- Johan Degewij* Inleiding Afb. 1. De imposante WILD RC7a luchtkarteringscamera in het Kadastermuseum te Arnhem Afb. 2. De fotograaf kijkt door de richt-tele- scoop. Afb. 3. De fotograafplaatst een cassette met 40 glasplaten van 15 x 15 cm. jdegewij@kpnmail. nl Afb. 4. De onderkant van de camera met een deksel waarin een geelfilter is aangebracht Afb. 5. De deksel met het geelfilter is afgeno men en de Aviotar f/4.0 -170 mm-lens is zicht baar. Ook is vlak naast de bovenste bescherm- beugel het objectief van de richtkijker zicht baar. Deze heeft een beeldhoek van 95 graden. De camera 36

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 6