Overdracht originelen succesvol? het diafragma is op afstand instelbaar. Op de glasplaat worden automatisch het lens type, het plaatnummer, het cameranummer en een pijl die de vliegrichting toont, afgebeeld (afb. iO). Om te voorkomen dat de plaathouders vastlo pen zijn er strenge eisen aan de afmetingen van de glasplaten gesteld: de glasplaat is 150 x 150 mm +0.0 -0.5, de dikte is 2.2 mm +0.2 -0.2 mm, de randen moeten met 0.2 tot max 0.3 mm gefacetteerd zijn, de hoeken zijn afgerond en de vlakte-eis is +0.02 -0.02 mm. Er zijn mes sing kalibers aanwezig om de dikte en het for maat van de glasplaten te controleren. Zowel Gevaert als Kodak konden aan deze eisen voldoen en WILD beveelt aan: Kodak-Super-Panchro-Press type C of Gevaert- Avi-Microgran Panchro 30° Schemer. Op de cassette bevinden zich nog stickers die duiden op het laatste gebruik op 2 oktober 1970, waarbij de cassettes gevuld zijn met Gevaert-platen. In het timing-diagram is zichtbaar dat elke 5 seconden een opname gemaakt kan worden. Alle beveiligingen tegen inwendige beschadi gingen zijn op slimme wijze mechanisch uitge voerd. Bij groot contrast is het scheidend vermogen bij alle diafragmawaarden 60 lijnen/mm in het centrum en 30 lijnen/mm in de hoeken. Bij laag contrast zijn deze waarden 20 over het gehele veld. De vignettering is ongeveer 40% in de hoeken bij volle opening en 60% bij f/8. - Lotogrammetrische Instrumenten. Handboek in het Kadastermuseum te Arnhem - H. Kasper, Die vollautomatische Platten- kanuner Wild RC 7 mit Aviotar, Österreichi- schen Zeitschrift fur Vermessungswesen, 37, 1949, 4-6, p. 81-92 - WILD, Vollautomatische Plattenkammer Wild RC 7a, Gebrauchsanweisung, omstreeks 1950 - WILD, RC7a, Automatic Plate Camera, Bro chure, omstreeks 1960 'Ook moest digitaal raadplegen met vol doende snelheid locatie-onafhankelijk mogelijk zijn, en moest overdracht van de originelen in goed overleg met het Natio naal Archief (c.q. de Regionale Historische Centra) geregeld worden. Nu, eind 2009, kan geconstateerd worden dat het project succesvol is geweest op al deze onderde len.' Afb. 13. De WILD camera in volle actie Eigenschappen van de Aviotar De chef-opticus van WILD, L. Bertele, is erin geslaagd om de vertekening van de Aviotar- standaardlens zeer gering te houden. Met de negen lenselementen lukte het om over het gehele beeld en het gehele diafragmabereik (f/4.2 - 16) de vertekeningen binnen 6 micron te krijgen. Literatuur Uit: Ten geleide van projectleider in 'Mijn heer de Landmeter. Prenten uit het project Digitaliseren Veldwerken en Hulpkaarten uitgave Kadaster 38

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2011 | | pagina 8